گزارشی از سفر باقری کنی به اقلیم کردستان/بارزانی: ایران همسایه مهم ماست

گزارشی از سفر باقری کنی به اقلیم کردستان/بارزانی: ایران همسایه مهم ماست

به گزارش وبگردی سرپرست وزارت امور خارجه پس از ورود به کردستان عراق امروز با «مسعود بارزانی» رییس حزب دموکرات کردستان عراق در اربیل دیدار و گفت وگو کرد.

همچنین علی باقری و مسرور بارزانی پس از دیدار با یکدیگر در کنفرانس خبری حضور یافتند.

بارزانی در کنفرانس خبری با باقری گفت: ما توافق داشتیم که ثبات منطقه ای در جهت منافع 2 طرف و همچنین تمام منطقه است.

مسرور بارزانی در این کنفرانس خبری گفت: ما به بررسی مشکلات امنیتی منطقه و راه های تقویت ثبات سیاسی در آن پرداختیم.

وی افزود: ما نشست بسیار خوبی درباره تقویت روابط دوجانبه و روابط اقتصادی داشتیم.

علی باقری در کنفرانس خبری مشترک با مسرور بارزانی از مقام های منطقه کردستان عراق برای تسهیل سفر زایران عتبات عالیات تشکر کرد.

باقری در این کنفرانس خبری تاکید کرد: ما بر تقویت روابط 2 جانبه به ویژه در زمینه اقتصادی تاکید کردیم.

سرپرست وزارت خارجه افزود: ما به صورت جدی برای گسترش همکاری اقتصادی که به نفع ما و به نفع دوستان مان در عراق و به ویژه اقلیم کردستان باشد، تلاش می کنیم.

وی افزود: طی این نشست از همکاری و تسهیلاتی که اقلیم کردستان به ایرانی ها می دهد، قدردانی کردم. ما درباره موانعی صحبت کردیم که مانع گسترش همکاری مشترک می شود. ما برای از بین بردن این موانع به صورت برادرانه و دوستانه تلاش خواهیم کرد.

علی باقری در ادامه با نچیروان بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق دیدار و گفت وگو کرد. نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در پی سفر سرپرست وزارت امور خارجه ایران به این اقلیم با انتشار توییتی بر اهمیت روابط دوجانبه با ایران و احترام 2 جانبه در این روابط تاکید کرد.

در پی این سفر، مسرور بارزانی با انتشار پیامی در حساب خود در شبکه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق) تاکید کرد: «از این که از آقای باقری کنی استقبال می کنم خرسند هستم.»

او در ادامه این توییت تصریح کرد: «اقلیم کردستان عراق برای روابط با همسایگانش ارزش قایل است و اجازه نمی دهد هیچ گروهی از منطقه کردستان برای تهدید امنیت آنها استفاده کند.»

این مقام ارشد اقلیم کردستان عراق ادامه داد: «روابط ما توسط احترام 2 جانبه و علایق مشترک از جمله علایق اقتصادی هدایت خواهد شد.»

همچنین نچیروان بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق با تشکر از حمایت ایران از عراق و اقلیم کردستان بر روابط خوب دو کشور تاکید کرد و ایران را کشوری مهم و همسایه توصیف کرد.

بر اساس اعلام دفتر رییس اقلیم کردستان، در این دیدار طرفین بر اهمیت روابط ایران با عراق و اقلیم کردستان بر اساس حسن همجواری و منافع مشترک تاکید و تمایل متقابل خود را برای توسعه این روابط به ویژه در زمینه های اقتصادی و تجاری اعلام کردند.

باقری به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران از اقلیم کردستان برای ارایه تسهیلات به زایران ایرانی هنگام زیارت عتبات عالیات تشکر کرد. نچیروان بارزانی نیز با تشکر از حمایت ایران از عراق و اقلیم کردستان بر روابط خوب طرفین تاکید، ایران را کشوری مهم و همسایه توصیف کرد و در این راستا بر روابط بلندمدت ایران و اقلیم تاکید کرد.

موضوعات منطقه ای و مسایل مشترک از دیگر مباحث مطرح شده این جلسه بود.

در این نشست تعدادی از مقامات اقلیم کردستان عراق نیز حضور داشتند.

باقری پس از پایان برنامه هایش و دیدار با مقامات این منطقه، عازم سلیمانیه شد. رسانه های محلی گزارش دادند: در دیدار سرپرست وزارت خارجه ایران و قباد طالبانی، معاون نخست وزیر منطقه کردستان عراق در سلیمانیه، درباره روابط بین طرفین و نحوه تقویت روابط در زمینه های مختلف گفت وگو شد.

2طرف درباره روابط تاریخی میان ایران و منطقه کردستان عراق رایزنی و بر نیاز همکاری مشترک برای تقویت روابط در زمینه های مختلف تاکید کردند.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گزارشی از سفر باقری کنی به اقلیم کردستان/بارزانی: ایران همسایه مهم ماست" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گزارشی از سفر باقری کنی به اقلیم کردستان/بارزانی: ایران همسایه مهم ماست"، کلیک کنید.