کوهنوردی به شکل اتفاقی، 2150 سکه گنج پیدا کرد!

به گزارش خبرگزاری وبگردی، زنی هنگام پیاده روی در جمهوری چک، ناگهان متوجه یک گنجینه شد که بیش از 2000 سکه نقره قرون وسطایی را در خود جای داده بود؛ کارشناسان این گنجینه را یکی از بزرگ ترین یافته های دهه گذشته توصیف کردند.

سکه های نقره در نزدیکی شهر Kutná Hora در 60 کیلومتری شرق پراگ کشف شد. طبق بیانیه موسسه باستان شناسی آکادمی علوم چک، سکه های نقره ابتدا در یک کوزه سفالی دفن شده بودند، اما تنها قسمت پایین کوزه سالم باقی مانده است و سایر قسمت ها درنتیجه شخم زدن از بین رفته است.

کوهنوردی، به شکل اتفاقی، گنجی با 2150 سکه پیدا کرد!

سکه ها نسخه های قرون وسطایی دناریوس هستند، سکه استاندارد نقره ای که در طول امپراتوری روم ضرب شد.

لنکا مازاچووا، مدیر موزه نقره چک در کوتنا هورا، در بیانیه ای گفت که این سکه ها احتمالاً در یک ضرابخانه در پراگ، از نقره ای که به منطقه وارد شده بود، که در آن زمان بوهمیا نامیده می شد، ساخته شده اند.

سکه های نقره قرون وسطایی همچنین حاوی مقادیر کمی مس، سرب و سایر فلزات هستند و کارشناسان امیدوارند که بتوانند از ترکیب سکه ها برای تعیین منشا نقره استفاده کنند. باستان شناسان فکر می کنند سکه ها ممکن است در زمان بحران و ناآرامی های سیاسی پنهان شده باشند.

کوهنوردی، به شکل اتفاقی، گنجی با 2150 سکه پیدا کرد!

فیلیپ ولیمسکی، باستان شناس موسسه باستان شناسی، در بیانیه ای گفت: «این احتکار احتمالاً در ربع اول قرن دوازدهم، در زمان بی ثباتی سیاسی داخلی، اتفاق افتاده است. در آن زمان، در کشور بین اعضای سلسله Přemyslid بر سر تاج وتخت شاهزاده پراگ، اختلافاتی وجود داشت.

یافته جدید شامل بیش از 2150 سکه نقره ای است که در دوران حکومت سه فرمانروای Přemyslid ضرب شده است؛ پادشاه Vratislav II، که از 1085 تا زمان مرگش در 1092 بر بوهم حکومت کرد. پسرش شاهزاده Břetislav II که جانشین او شد و تا زمان مرگش در سال 1100 حکومت کرد و شاهزاده Bořivoj II که جانشین برادر ناتنی خود Břetislav شد و تا سال 1120 حکومت کرد.

کارشناسان نمی توانند مطمین باشند که این گنج در زمان مخفی شدن چقدر ارزش داشته است اما آن ها بر روی این موضوع توافق دارند که ارزش آن می بایست زیاد بوده باشد.

کوهنوردی، به شکل اتفاقی، گنجی با 2150 سکه پیدا کرد!

ولیمسکی گفت:«گنجینه یافت شده می بایست مبلغی عظیم، غیرقابل تصور و درعین حال غیرقابل حمل برای یک فرد معمولی بوده باشد»

نبردهای مکرر برای تاج وتخت در پراگ در آن زمان به این معنی بود که ارتش های رقیب اغلب از طریق Kutná Hora رژه می رفتند؛ کارشناسان این احتمال را می دهند که این سکه ها برای پرداخت حقوق سربازان یا غنایم جنگی بوده است.

این سکه ها اکنون در موزه نقره چک در Kutná Hora موردبررسی قرار گرفتند که محل چندین معدن نقره اولیه و مرکز تولید نقره در قرون وسطی بوده است.

مازاچووا گفت که این سکه ها تمیز، عکس برداری و برای ترمیم احتمالی ارزیابی خواهند شد. آن ها همچنین تحت آنالیز اشعه ایکس و طیفی قرار خواهند گرفت تا ترکیب مواد آن ها مشخص شود و در سال 2025 در موزه به نمایش گذاشته خواهند شد.

منبع: livescience

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کوهنوردی به شکل اتفاقی، 2150 سکه گنج پیدا کرد!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کوهنوردی به شکل اتفاقی، 2150 سکه گنج پیدا کرد!"، کلیک کنید.