کنترل نوسان قیمت مسکن با اجرای قانون ساماندهی بازار مسکن – خبرگزاری وبگردی | اخبار ایران و جهان

کنترل نوسان قیمت مسکن با اجرای قانون ساماندهی بازار مسکن - خبرگزاری وبگردی | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری وبگردی، اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در مورد قوانین به تصویب رسیده حوزه مسکن در مجلس یازدهم، گفت: قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها از جمله قوانین کارآمدی است که در مجلس یازدهم به تصویب رسیده و جز مفصل ترین و پردامنه ترین قوانین در حوزه مسکن است.

شاکری با بیان اینکه قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها ابعاد مختلفی از تنظیم گری بازار مسکن در بر می گیرد، ادامه داد: امیدواریم با ورود وزارت راه و شهر سازی به عنوان متولی اصلی بازار مسکن آیین نامه های اجرایی این قانون تهیه شود و همچنین با پیگیری مجدانه وزارتخانه مربوطه در شورای عالی شهرسازی قانون مذکور به درستی به مرحله اجرا برسد تا آثار آن را طی چند سال آینده در کنترل قیمت بازار مسکن شاهد باشیم.

وی با تاکید بر اینکه اجرای درست قانون مالیات بر عایدی سرمایه منجر به کنترل بازار مسکن خواهد شد، تاکید کرد: نوسانات قیمت مسکن می تواند با اجرایی شدن چنین قوانینی کنترل شود، این قوانین در حدود 40 الی 50 سال است که در کشورهای توسعه یافته به مرحله اجرا در آمده است و نتایج آن را در زندگی این کشورها می بینیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قوانین مصوب در حوزه مسکن به نوعی در سایر کشورها به مرحله اجرایی شدن درآمده و آزمون و خطای خود را پس داده و جز قوانین مترقی محسوب می شود، اظهار کرد: امیدواریم با اجرای درست قوانین حوزه مسکن در کشور شاهد کنترل نوسان قیمت رو به بالای آن در حوزه خرید و فروش و اجاره بها باشیم.

شاکری با تاکید بر اینکه مجلس با هدف جلوگیری از احتکار زمین و مسکن این قوانین را به تصویب رساند، بیان کرد: متاسفانه با احتکار زمین و مسکن شاهد رشد کاذب قیمت آنها هستیم اما با اجرای درست قوانین تصویب شده در حوزه مسکن بی تردید شاهد کنترل بازار این کالای مصرفی خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه قوانین حوزه زمین و مسکن با محتکران این کالای مصرفی برخورد می کند، ادامه داد: در اجرای قوانین حوزه مسکن برخورد با خانواده ها نیست که خانه ای داشته و از آن به عنوان کالای مصرفی استفاده می کنند بلکه محتکران مخاطب اصلی این قوانین هستند که خانه های متعددی را به منظور سرمایه گذاری احتکار کرده اند.

نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه در مباحث اقتصادی از کالاهای بلند مدت به عنوان سرمایه ای یاد می کنند، تصریح کرد: مسکن کالای بلند مدت است یعنی استهلاک آن به زمان بسیاری نیاز دارد و همانند خودرو، مواد مصرفی کشاورزی در کوتاه مدت به اتمام نمی رسند، متاسفانه امروز زمین و مسکن با قیمت نجومی خود عنوان کالای سرمایه ای را به خود اختصاص داده است و بدون زحمت شاهد افزایش قیمت آن هستیم به عنوان مثال با احتکار برنج قیمت آن ظرف دو ماه افزایش می یابد زمین و مسکن نیز به این شکل است در واقع با خرید زمین ها و نگهداری آنان بدون ساخت و ساز و یا ساختن مسکن به تعداد زیاد توسط بانک ها و دستگاه های دولتی معیار شرکت های خصوصی و نگهداری آن منجر به افزایش قیمت مسکن خواهد شد.

شاکری با تاکید بر اینکه مسکن باید از کالای سرمایه گذاری دلالی خارج شده تا تبدیل به کالای مصرفی شود، ادامه داد: مسکن باید نه تنها سود متعارف داشته باشد بلکه سود نجومی و سوداگری ناشی از احتکار به وجود نیاید تا خریداری زمین بهره ای برای سوداگران نداشته باشد.

عضو کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قوانین تصویب شده در حوزه مسکن تلاش شد مسکن را از حوزه احتکار دلالان خارج شود، اظهار کرد: در قوانین حوزه مسکن موضوعاتی مانند مشاورین املاک، ثبت ملک در سامانه املاک و مسکن، درج هویت مکانی برای تمام مالکان، مستثنی کردن مالکانی که ملک خود را اجاره داده اند، خانواده های تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و سه دهک پایین اجاره می دهند و … دیده شده است.

وی با بیان اینکه مالکانی که از اجرای قانون سرپیچی کنند مشمول مجازات قانون خواهند شد، اظهار داشت: بی توجهی به قانون منجر می شود تا مالکان به دادگاه برای پیگیری امور ملکی خود فراخوانده شوند، مشاوران املاک اگر قراردادهای خود را ثبت نکنند، جرایم سنگینی برای آنان پیش بینی شده است، دستگاه های خدمات رسان نیز برای پیگیری امور ملکی مردم باید به سامانه اسکان مراجعه کنند در غیر این صورت نمی توانند به آنان خدماتی ارایه دهند و باید مردم خود اظهاری کنند، تمام این مسایل به این دلیل است که در سامانه اسکان اطلاعات به طور کامل ثبت شود تا مسوولان کشور بتوانند با اطلاعات دقیق برای زمین، مسکن اجاره و سقف اجاره بها و میزان خانه هایی که باید ساخته شود، برنامه ریزی کنند.

شاکری در مصاحبه با خانه ملت، خاطرنشان کرد: مدیران در سامانه اسکان می توانند میزان اجاره بها را بررسی کرده و این اطلاعات مفیدی است که مسیولان کشوری ما برای تصمیم گیری نیاز دارند از سوی دیگر سکوی اطلاعاتی خودنویس ایجاد شده که برای ثبت قرارداد اجاره بها نیازی به مراجعه مشاورین املاک نباشد، بر اساس آمارها از راه اندازی این سامانه در حدود 200 هزار ثبت معامله در آن صورت گرفته است که شروع بسیار خوبی به نظر می رسد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کنترل نوسان قیمت مسکن با اجرای قانون ساماندهی بازار مسکن – خبرگزاری وبگردی | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کنترل نوسان قیمت مسکن با اجرای قانون ساماندهی بازار مسکن – خبرگزاری وبگردی | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.