واکنش آمریکا به گزارش فصلی آژانس انرژی اتمی درباره ایران

واکنش آمریکا به گزارش فصلی آژانس انرژی اتمی درباره ایران

به گزارش وبگردی در پی ادعای خبرگزاری رویترز مبنی بر رویت گزارش فصلی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران، یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که واشنگتن از «تداوم تولید اورانیوم غنی سازی شده با درصد بالا در ایران» نگران است.

به نقل از وبگردی این سخنگو در پاسخ به سوال شبکه صدای آمریکا با اشاره به اینکه وزارت خارجه در مورد جزییات گزارش های آژانس که علنی نشده اند اظهار نظر نمی کند، گفت، «ما همچنان نگران ادامه توسعه برنامه هسته ای ایران به شیوه هایی هستیم که هیچ هدف غیرنظامی معتبری ندارد، از جمله تداوم تولید اورانیوم بسیار غنی شده.»

تکرار ادعای وجود اهداف نظامی در برنامه هسته ای ایران از سوی این مقام وزارت امور خارجه آمریکا در حالی است که ایران بارها تاکید کرده است که به کارگیری تسلیحات اتمی جایی در برنامه دفاعی ایران ندارد و ماهیت برنامه هسته ای ایران، صرفا، صلح آمیز است.

این مقام آمریکایی در ادامه تصریح کرد که آمریکا از تلاش های گسترده آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تعامل با ایران در مورد مسایل حل نشده پیشین مرتبط با تعهدات پادمانی ایران، قدردانی می کند.

این مقام رسانه ای وزارت امور خارجه آمریکا با تاکید بر این که واشنگتن می داند همکاری تهران با آژانس «به شدت ضعیف» است، افزود: «ما همچنان به طور کامل از تلاش های این نهاد نظارت هسته ای سازمان ملل متحد و مدیرکل آن، رافایل گروسی، حمایت می کنیم.»

ابراز نگرانی این مقام آمریکایی در حالی است که اقدامات ایران در زمینه کاهش تعهدات داوطلبانه هسته ای، اقدامی در چارجوب بند 36 توافق هسته ای (برجام) بوده است که آن را قادر می سازد در صورت عملی نشدن تعهدات طرفین توافق، برخی تعهدات خود را کاهش دهد.

ایران یک سال و نیم پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای و متحمل شدن تحریم های واشنگتن، همچنین بدعهدی کشورهای غربی توافق در عمل به وعده خود مبنی بر تلاش برای عادی سازی روابط تجاری با ایران و کاهش تاثیر تحریم ها، اعلام کرد که در پنج گام تعیین شده، از تعهدات داوطلبانه خود در توافق فاصله می گیرد.

از اقدامات متقابل ایران در پاسخ به این به این بدعهدی ها افزایش میزان تولیدات اورانیوم غنی شده در سطوح بالا و خاموش کردن تعدادی دوربین های نظارتی در برخی تاشیسات اتمی بوده است.

اگرچه، ایران در چارچوب توافق پادمانی خود با آژانس همکاری دارد و سفرهای مدیرکل آژانس به ایران و برقرار بودن مذاکرات برای حل شدن مسایل باقی مانده پادمانی و توافق برای ادامه همکاری ها در بیانیه های مشترکی که از سوی طرفین منتشر می شود، گویای آن است.

در گزارش فصلی آژانس بین المللی انرژی اتمی که به رصد رویترز رسیده، آمده که مطابق با تخمین ها ذخایر اورانیوم غنی سازی شده ایران با افزایشی 675.8 کیلوگرمی از زمان گزارش قبلی به 6201.3 کیلوگرم رسیده است.

مطابق با گزارش ها، ذخایر اوارنیوم با غنای 20 درصد ایران با افزایشی 39.1 کیلوگرمی به 751.3 کیلوگرم رسیده است.

آژانس اتمی ادعا کرد که ذخایر اورانیوم با غنای 60 درصد ایران با افزایشی 20.6 کیلوگرمی به 142.1 کیلوگرم رسیده است.

«رافایل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین از تصمیم ایران مبنی بر عدم تغییر موضع خود در برابر لغو مجوز چند نفر از بازرسان باتجربه این آژانس ابراز تاسف کرده است.

آژانس اتمی در این گزارش آورده مسایل پادمانی مرتبط با پیدا شدن ذرات اورانیوم در برخی سایت های اعلام نشده همچنان حل وفصل نشده است.

مخالفت با موضع تروییکای اروپا علیه ایران در شورای حکام

این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچین در مورد گزارش یک رسانه آمریکایی مبنی بر این که واشنگتن به دو کشور اروپایی بریتانیا و فرانسه فشار می آورد تا در جلسه آینده شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در هفته آتی قطعنامه ای در محکومیت عدم همکاری تهران صادر نکنند، پاسخ داده و گفت: «ما در حال افزایش فشار بر ایران از طریق تحریم ها و انزوای بین المللی هستیم. همان طور که اخیرا، در اقدامات هماهنگ گروه 7 در پی حمله ایران به اسراییل در ماه گذشته مشاهده شد.»

این مقام وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: «هیچ تصمیمی در رابطه با جلسه آتی شورای حکام گرفته نشده است، و هر گونه گمانه زنی در مورد تصمیمات زودهنگام است. ما به شدت با سه شریک اروپایی خود (آلمان، فرانسه و بریتانیا) هماهنگ هستیم.»

اظهارات این مقام آمریکایی در حالی مطرح می شود که روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از دیپلمات هایی که هویت آن ها را فاش نکرده، گزارش داد که در حالی که لندن و پاریس در حال کار بر روی تهیه طرحی علیه تهران هستند، دولت جو بایدن مخالف چنین اقدامی است، زیرا می گوید چنین قطعنامه ای موجب تشدید تنش ها با ایران پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پاییز امسال می شود.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واکنش آمریکا به گزارش فصلی آژانس انرژی اتمی درباره ایران" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واکنش آمریکا به گزارش فصلی آژانس انرژی اتمی درباره ایران"، کلیک کنید.