واردات آیفون13 هم ممنوع شد!

واردات آیفون13 هم ممنوع شد!

آفتاب نیوز :

براساس گزارش مجله وبگردی، واردات گوشی های آیفون به ایران به یکی از داستان های سریالی و طولانی تبدیل شده است که هر چند مدت یک بار خبرساز می شود و تصمیمات جدیدی درباره ی آن گرفته می شود. هرچند به تازگی اعلام خبر سود بازرگانی 96 درصدی برای گوشی های آیفون در صورت لغو ممنوعیت، احتمال آزادسازی واردات آیفون 14 و آیفون 15 را بالا برد، اما حالا خبرهای جدیدی از سوی گمرک مطرح شده که در صورت اجرایی شدن واردات مدل های قبل از آیفون 14 هم ممنوع می شود.

دهم خردادماه رسانه ها از ممنوعیت ترخیص مدل های مختلف آیفون خبر دادند. صدری خواه، مدیر کل دفتر واردات گمرک ایران، این خبر را اعلام کرده و توضیح داده بود که طی بخشنامه ای که به گمرکات اجرایی در تاریخ 8 خردادماه در خصوص واردات تلفن همراه اعلام کرده، واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری اپل ممنوع اعلام شده و در صورت لغو ممنوعیت ورود توسط مراجع ذی صلاح، سود بازرگانی آن به میزان 96 درصد تعیین شده است.

همچنین در بخشنامه جدید گمرک اعلام شده که واردات آیفون به صورت کامل ممنوع شده است و مدل های آیفون 13 و پایین تر که پیش از این محدودیتی نداشت و حتی گوشی های ریپک و ریفربیشد آن هم که بدون اینکه نظارتی روی آن ها انجام بگیرد، بدون مشکل وارد کشور می شد حالا ترخیصشان ممنوع شده و امکان ورود به کشور را ندارند.

مدت زیادی از انتشار این خبر هم نگذشته بود که سازمان توسعه تجارت آن را تکذیب کرد و به وبگردی توضیح داد که ممنوعیت واردات گوشی های اپل شامل مدل های قبل از آیفون 14 نمی شود: «پیگیری وبگردی از سازمان توسعه تجارت نشان می دهد ممنوعیت واردات مطرح شده در این نامه ها مربوط به مدل های 14 به بعد است و ممنوعیت جدید در رابطه با ورود آیفون به کشور وضع نشده است.»

در این خبر البته به این نکته هم اشاره شده بود که طبق اعلام سازمان توسعه تجارت سود بازرگانی 96 درصد برای گوشی های آیفون که هفته گذشته اعلام شده بود برای همه مدل های آیفون در نظر گرفته شده است. این در حالی بود که قید «در صورت لغو ممنوعیت» در نامه پیشین این تصور را به وجود آورده بود که تعرفه 96 درصدی برای مدل های ممنوعه است.

با وجود تکذیب موضوع عدم ترخیص مدل های پایین تر از آیفون 14 از سوی سازمان توسعه تجارت، این تکذیبیه هم توسط رییس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی تکذیب شده است!

مهدی اسدی، رییس انجمن واردکنندگان موبایل، به اقتصاد آنلاین اعلام کرد که روز نهم خردادماه گمرک خبر بسته شدن واردات همه مدل های گوشی آیفون را به آن ها اعلام کرده است. اسدی در این خصوص می گوید: گمرک ایران اعلام کرده است که آیفون 13 را هم ترخیص نمی کند و واردات تمام مدل های آیفون بسته شده است. آخرین صحبتی که با گمرک داشتیم روز چهارشنبه ی هفته ی گذشته بود که به ما اعلام کردند که از 16 خردادماه اجازه واردات آیفون 13 را هم نمی دهیم.

البته رییس انجمن واردکنندگان نسبت به بخشنامه های صادرشده اخیر انتقاد کرده و توضیح داده است: «بخشنامه ای که صادر شده پر از ابهام و تناقض است و مانند فیلم های برخی کارگردانانی است که پایانی باز دارند و فقط تمام فشار این داستان را روی گردن ما انداخته اند.»

علاوه بر ابهام و تناقض، یکی از جدی ترین چالش ها در خصوص واردات آیفون به کشور این است که در مدت دو سالی که از اولین زمزمه ها برای لغو واردات آیفون 14 به بعد تا امروز که دایماً خبر از تصمیم جدیدی می رسد هیچ توضیحی درباره ی چرایی هر تصمیم جدید داده نمی شود. هیچ مقامی خودش را مسیول پاسخ گویی به سوالات و ابهامات نمی داند و کسی این سردرگمی ها را برطرف نمی کند.

این سریال طولانی و پرابهام تصمیم گیری ها و بخشنامه ها احتمالاً به این زودی ها به پایان نخواهد رسید و فعلاً ادامه دار خواهد بود؛ چراکه اسدی اعلام کرده است «امروز (سیزدهم خرداد) با سازمان توسعه ی تجارت جلسه داریم تا درباره ی این موضوعات صحبت کنیم و تکلیف روشن شود.» بنابراین، باید منتظر اخبار جدید یا حتی تصمیمات تازه تری باشیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واردات آیفون13 هم ممنوع شد!" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واردات آیفون13 هم ممنوع شد!"، کلیک کنید.