هانی زاده: طرح بایدن برای توقف جنگ شش ماهه غزه ابهامات بسیاری دارد

هانی زاده: طرح بایدن برای توقف جنگ شش ماهه غزه ابهامات بسیاری دارد

در طرح توقف جنگ به صورت شش ماهه که از سوی رییس جمهور آمریکا ارایه شده محورهای مختلفی مثل آینده غزه، بازگشت رهبران حماس و جهاد اسلامی سخنی به میان نیامده، اما علی رغم مسایل عنوان شده به نظر می رسد این طرح از طرح های دیگری که ارایه شده بود مثبت تر است.

به گزارش وبگردی، به نقل از پایگاه خبری بصیرت، جو بایدن رییس جمهور آمریکا که در آستانه کارزار انتخاباتی به سر می برد و شکست راهبردی اسراییل در جنگ غزه برایشان گران تمام می شود مایل به آتش بس است به این خاطر طرحی در راستای آتش بس در وهله اول ناظر بر توقف جنگ در شش ماه ارایه داده که از نظر کارشناسان منطقه ابهامات زیادی دارد. حسن هانی زاده کارشناس و تحلیلگر سیاست خارجی و مسایل منطقه در این باره با ما گفتگو کرده است.

حسن هانی زاده کارشناس و تحلیلگر سیاست خارجی و مسایل منطقه در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی بصیرت نظر خود را در خصوص طرح توقف جنگ و آغاز آتش بس شش ماهه که از سوی رییس جمهور آمریکا مطرح شده را ارایه داد و در این باره گفت: در طی ماه های گذشته آمریکا و بسیاری ازکشورها به صورت تلویحی و با ارایه طرح هایی که چندان عملیاتی نبوده خواستار توقف جنگ بوده اند، اما طرح ها یک سویه و به نفع رژیم صهیونیستی بوده تا به نفع مردم غزه، بنابراین نمی توان این بار نیز به اتمام جنگ با این طرح امیدوار بود هر چند نسبت به طرح های دیگر مثبت است.

وی در این باره خاطر نشان کرد: از سوی دیگر باید به این موضوع مهم اشاره شود که به نظر می رسد طرح جو بایدن بیشتر جنبه تبلیغات انتخاباتی داشته باشد تا طرحی واقع بینانه و عملیاتی.

این کارشناس سیاست خارجی و مسایل منطقه یادآور شد: تا زمانی که طرح مرتبط با آتش بس و توقف جنگ در غزه وارد مرحله عملیاتی نشود نمی توان نسبت به این طرح خوشبین بود چرا که تاکنون 10 دور مذاکره در طول هشت ماه گذشته بین طرف های بحران غزه صورت گرفته، اما به نتیجه خاصی نرسیده است.

هانی زاده تصریح شد: طرح های زیادی در خصوص جنگ غزه در خصوص آتش بس و توقف جنگ تا کنون ارایه شده که از آنجمله می توان به طرح های ارایه شده از سوی کشورهای مختلفی مثل مصر، قطر و فرانسه و حتی در گذشته از سوی اتحادیه اروپا اشاره کرد، اما واقعیت این است که هیچ کدام از این طرح ها مورد موافقت رژیم صهیونیستی قرار نگرفته است.

وی معتقد است: از نظر بنیامین نتانیاهو مهم طرحی قابلیت اجرایی دارد که دستاوردی برای وی داشته باشد و این دستاورد چیزی نیست جز پیروزی نظامی و خلع سلاح نظامی حماس و جهاد اسلامی که نتانیاهو در تحقق آن تاکنون ناکام مانده و محال است که خواست مورد نظر نتانیاهو محقق شود.

هانی زاده در خصوص نکات و ابهامات طرح ارایه شده از سوی رییس جمهور آمریکا در راستای آتش بس شش ماهه در غزه بیان داشت: طرح ارایه شده از سوی آقای بایدن رییس جمهور آمریکا نسبتا طرح مثبتی قلمداد می شود به شرط اینکه دولت آمریکا با فشار به نتانیاهو بتواند زمینه های عملیاتی شدن آن را فراهم کند، پس یکی از مسایل مهم و تاثیرگذار در اجرای طرح این است که طرف اسراییلی این شروط را بپذیرد.

این کارشناس مسایل منطقه در این باره تصریح نمود: در صورتی طرح شش ماهه آتش بس رییس جمهورآمریکا اجرایی می شود که نتانیاهو و ارتش اسراییل حاضر به عقب نشینی از غزه و رفح و خان یونس شوند، اما مساله مهمتری که اجرای این طرح شش ماهه را مبهم کرده وجود مسایلی است که بدان اشاره نشده است که در جنگ غزه بسیار حایز اهمیت هستند.

وی در این باره توضیح بیشتری داد و گفت: به عنوان مثال گوشه ای از تاریکی های این طرح را می توان به وجود ابهاماتی در خصوص آینده غزه، وضعیت حماس و جهاد اسلامی و موضوع تسلیحات این دو جنبش مبارز اشاره کرد. در خصوص موارد توضیح داده شده تا کنون از سوی دولت آمریکا و اسراییل پیشنهاداتی ارایه نشده، پس این طرح از جهات بسیاری مبهم است و باید شفاف تر شود.

کارشناس و تحلیلگر سیاست خارجی و مسایل منطقه بیان داشت: در طرح توقف جنگ به صورت شش ماهه که از سوی رییس جمهور آمریکا ارایه شده محورهای مختلفی مثل آینده غزه، بازگشت رهبران حماس و جهاد اسلامی سخنی به میان نیامده است، اما علی رغم مسایل عنوان شده به نظر می رسد این طرح از طرح های دیگری که تا کنون ارایه شده بود مثبت تر است بنابراین باید دید در مرحله عمل چه اتفاقی رخ خواهد داد و آیا منافع مردم غزه و گروه های جهادی تامین می شود؟

پایان خبر وبگردی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هانی زاده: طرح بایدن برای توقف جنگ شش ماهه غزه ابهامات بسیاری دارد" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هانی زاده: طرح بایدن برای توقف جنگ شش ماهه غزه ابهامات بسیاری دارد"، کلیک کنید.