موقعیت خاص در بازار سکه و ارز/ روند افزایشی قیمت ارز چگونه مهار شد؟

به گزارش خبرگزاری وبگردی، بازار ارز هر چند در اولین ساعات اعلام خبر شهادت رییس جمهوری و هیات همراه با شوکی جدی مواجه شد و معاملات پشت خطی خبر از رشد پنج هزار تومانی قیمت دلار می داد اما در اولین ساعات روز گذشته، قیمت ها روند نزولی خود را بازیافتند و در نتیجه دلار باز هم به کانال پنجاه هزار تومان بازگشت و در این محدوده ایستاد.

گزارش میدانی وبگردی از بازار ارز نشان می دهد حجم خرید و فروش در این بازار اندک است اما نکته اینجاست که دلارفروشان کنار خیابان و معامله گران غیررسمی، در این دو روز کمتر از همیشه توانسته اند به بازار خط بدهند. یک صراف رسمی در خیابان فردوسی با اشاره به اینکه بازار ارز در وضعیت عادی است، گفت: نه کمبودی داریم و نه تقاضای غیرقابل پاسخی.

وی گفت: برخی معامله گران که در بازار به معامله گران پشت خطی معروفند و در کانال های تلگرامی و … حضور دارند تلاش کردند بار دیگر بتوانند دلار را به محدوده ی قیمتی 60 تا 62 هزار تومان بازگردانند اما مدیریت دقیق بازار سبب شد از ساعت یازده صبح روز گذشته یعنی سی و یک اردیبهشت ماه بازار خود را بازیابی کند و فضایی مصنوعی برای بالا بردن نرخ ها ایجاد نشود.

از سوی دیگر برخی از اقدامات ویژه ی بازارساز با هدف غلبه بر هیجانات منفی خبر می دهند.

موقعیت خاص در بازار سکه و ارز/ روند افزایشی قیمت ارز چگونه مهار شد؟

آلبرت بغزیان، استاد اقتصاد دانشگاه تهران نیز در گفتگو با خبرگزاری خبرانلاین، با تایید دخالت بازارساز در بازار تاکید کرد: بهتر است بانک مرکزی درباره ی اقدامات خود گزارش دهد اما هر چه بود این اقدامات بسیار موثر بودند و توانستند هیجان منفی ناشی از این اتفاق را تا حد زیادی کنترل کنند. به گفته ی وی پیام رهبری در خصوص اینکه خللی در کار اداره ی کشور ایجاد نمی شود نیز دلگرم کننده و راهگشا بود.

افزایش قیمت پشت خطی دلار از کجا آب خورد؟

گفته می شود قیمت دلار هرات در کانال های تلگرامی در اولین ساعات انتشار خبر شهادت رییس جمهوری تا 61 هزار تومان افزایش یافت اما بازارساز با مداخله در بازار و ارزپاشی مانع از تحقق این ایده برای بالا رفتن دوباره ی دلار شد .

در عین حال اعلام اخباری در خصوص مداخلات بازارساز در بازار ارز عراق و دوبی و هرات، معامله گران در بازار ارز را وارد فاز احتیاط کرد چرا که سیگنال این مداخله در شرایط فعلی ماندگاری دلار در کانال پنجاه هزار تومان است.

سکه هم عقب رفت

مدیریت سنگین بازار ارز در شرایط فعلی حتی زمینه را برای عقب نشینی قیمت ها در بازار سکه و طلا مهیا کرد. در این فضا قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح امامی که تا نیمه ی کانال چهل میلیون تومان پیشروی کرده بود، در آستانه ورود به کانال سی میلیون تومان قرار گرفت. این قطعه از سکه در برخی ساعات اولین روز خرداد حتی به نرخ 39 میلیون و 900 هزار تومان معامله گردید تا روشن شود احتمال تغییر کانال بالاست. روز گذشته در شرایطی بازار طلا و سکه با کاهش قابل ملاحظه ی قیمت روبرو بود که قیمت طلا در بازارهای جهانی دستخوش افزایش شده بود. در عین حال باید در نظر داشت که امروز معادلات بازار طلا نیز به کمک بازار ارز ایران آمد تا فتیله ی قیمت باز هم پایین تر کشیده شود.

قیمت سکه تمام بهار آزادی در محدوده 39 میلیون و 980 هزار تومان، قیمت سکه تمام بهار طرح قدیم در محدوده قیمتی 36 میلیون و 800 هزار تومان و بهای نیم سکه در محدوده قیمتی بیست و دو و نهصد و شصت هزار تومان قرار دارد.

ربع سکه نیز به نرخ 14 میلیون و 840 هزار تومان فروخته می شود.

بورس چگونه مدیریت شد ؟

در روز سی و یک اردیبهشت، پس از اعلام شهادت رییس جمهوری و همراهانش، بورس اوراق بهادار تعطیل اعلام شد. بورس پیش از این در روز یکشنبه سی ام اردیبهشت سقوط سنگینی را تجربه کرده بود. در اولین روز خرداد اما تصمیم بر این شد که بورس با دامنه ی نوسان محدود بازگشایی شود. در این راستا دامنه نوسان معاملات سهام به منفی و مثبت دو درصد کاهش پیدا کرد؛ این موضوع هیجانات معاملات را تا حدودی کاهش داد.

معاملات بورس امروز به نحوی رقم خورد که شاخص کل رفتاری متفاوت از رفتار روز معاملاتی گذشته از خود نشان داد. به طوری که در پایان بورس امروز، شاخص کل با رشد هزار و 245 واحدی که معادل 0.06 درصد این شاخص است، روبه رو شد. بر این اساس، شاخص کل در پایان معاملات امروز در سطح دو میلیون و 113 هزار واحدی ایستاد.

در طرف دیگر، قیمت معاملات سهم های کوچک بازار سهام اما کاهش یافته است؛ به طوری که شاخص هم وزن بازار در پایان بورس امروز 796 واحد که معادل 0.11 درصد این شاخص است کاهش ارتفاع داد و به سطح 693 هزار واحد رسید.

بازار خودرو در چه شرایطی است؟

خبرهای رسیده از بازار خودرو نشان از مانور رکود در این بازار می دهد. اخبار منتشره درباره خودروهای وارداتی و همچنین اعلام شرایط خرید خودروهای برقی پیش تر بازار خودرو را در فاز انتظار قرار داده بود. تعطیلی روز چهارشنبه به منظور برگزاری مراسم رییس جمهوری شهید و همراهانش و فرارسیدن ایام پایانی هفته نیز این فاز انتظار را تقویت کرده و برخی معتقدند بازار خودرو از شنبه ِی آتی کار رسمی خود را آغاز خواهد کرد. به این ترتیب هفته ی پیش رو هفته ی حساسی برای بازارهای ایران خواهد بود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "موقعیت خاص در بازار سکه و ارز/ روند افزایشی قیمت ارز چگونه مهار شد؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "موقعیت خاص در بازار سکه و ارز/ روند افزایشی قیمت ارز چگونه مهار شد؟"، کلیک کنید.