قارچ هایی که خوردن آن موجب مرگ می شود

قارچ هایی که خوردن آن موجب مرگ می شود

دکترای تخصصی قارچ شناسی، نسبت به برداشت قارچ از طبیعت هشدار داد و گفت: روش تجربی، روش مطمینی برای شناسایی قارچ نیست و حتما باید قارچ ها در محیط آزمایشگاهی مورد تشخیص قرار بگیرد.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری وبگردی، انسیه لطفعلی متخصص قارچ شناسی  با اشاره به اینکه بیش از 15 تا 16 هزار گونه قارچ در سراسر دنیا شناسایی شده است، اظهار کرد: از این تعداد چیزی حدود هزار و 500 تا 2 هزار گونه از قارچ ها خوراکی هستند.

وی ادامه داد: 600 گونه قارچ در طبیعت وجود دارد که خواص دارویی دارند.

لطفعلی با اشاره به اینکه بسیاری از قارچ ها درفصل بارندگی که رطوبت به میزان کافی وجود دارد در دشت و مراتع رشد می کنند، ادامه داد: امسال نیز به دلیل بارندگی های زیاد و افزایش رطوبت خاک شرایط مناسبی برای رشد قارچ های وحشی در طبیعت نقاط مختلف کشور ایجاد شده است.

عضو هییت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه همه ساله در اوایل بهار و پاییز، مشاهده قارچ هایی که در محیط طبیعی خصوصا زیر درختان رشد کرده و کاملا شبیه قارچ خوراکی هستند، توجه برخی افراد را برمی انگیزد، گفت: باید بدانید همه انواع قارچ ها، خوراکی نیستند، بلکه بعضی از آنها سمی و خطرناک هستند تا جایی که خوردن چند و حتی یک قارچ سمی می تواند کبد، کلیه یا حتی مغز را از کار انداخته و در مواردی باعث مرگ مصرف کننده نیز شود.

لطفعلی با بیان اینکه تشخیص دادن اینکه آیا قارچی که رشد کرده، سمی است یا خوراکی، اصلا به صورت چشمی ممکن نیست، اضافه کرد: روش تجربی، روش مطمینی برای شناسایی نیست و حتما باید قارچ در محیط آزمایشگاهی مورد تشخیص قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: تنها در آزمایشگاه میزان توکسین های موجود در قارچ ها اندازه گیری و یا سمیت آن مشخص می شود.

این عضو هییت علمی دانشگاه درباره نشانه های مسمومیت با قارچ های سمی نیز توضیح داد: اصطلاحی با عنوان mycetismus وجود دارد به مفهوم خوردن قارچ سمی، به این معنی که فرد مستقیما قارچ را چیده و آن را مورد مصرف خوراکی قرار داده است.

نشانه های مسمویت با قارچ سمی را بشناسید

وی با بیان اینکه شایع ترین و رایج ترین نشانه مسمومیت با قارچ سمی، دل پیچه است اضافه کرد: علامت های گوارشی مثل دل پیچه، استفراغ و یا سردرد و سرگیجه و یا افزایش تپش قلب از جمله نشانه های مسمومیت با قارچ های سمی است.

لطفعلی اضافه کرد: از دیگر نشانه های مسمومیت با قارچ با بالا رفتن تپش قلب، قرمز شدن پوست، افزایش حرارت پوست صورت و یا بدن است.

دکترای تخصصی قارچ شناسی پزشکی دانشگاه با بیان اینکه در موارد شدیدتر که توکسین ها بیشتر باشد و یا قارچ سمی تر، عارضه های بیشتری متوجه فرد است اضافه کرد: تشنج، ایجاد مشکلات تنفسی و یا نارسایی کلیوی از دیگر عارضه های مسمومیت با قارچ است.

وی با بیان اینکه در برخی موارد مشکلات استفاده از قارچ های سمی می تواند خطرات جدی تری به دنبال داشته باشد ادامه داد: حتی در مواردی استفاده از قارچ سمی فرد را به کما می برد و یا منجر به مرگ خواهد شد.

لطفعلی ادامه داد: به هر میزان که فرد بعد از استفاده از قارچ علامت های بیشتر و سریع تری را نشان دهد، با عوارض کمتری در مقایسه با فردی که بعد از شش تا هشت ساعت نشانه دار می شود مواجه خواهد بود، یعنی بهتر است به محض مراجعه بیمار به مرکز درمانی این سوال که چند ساعت پیش قارچ سمی مصرف کرده از او پرسیده شود، هر چه ساعت طولانی تری از مصرف گذشته باشد تا فرد علامت دار شود، قطعا بررسی ها باید جدی تر شود.

متخصص قارچ شناسی پزشکی دانشگاه با بیان اینکه چطور می توان به صورت تجربی قارچ سمی را از قارچ خوراکی تفکیک کرد، ادامه داد: این کار نیاز به مهارت دارد و تنها یک قارچ شناس و یا کسی که مهارت کافی و تخصص دارد می تواند این مسیله را شناسایی کند؛ افراد غیرمتخصص با دیدن ظاهر قارچ نمی توانند قارچ سمی را از غیرسمی تفکیک کنند.

وی اضافه کرد: گروهی از خانواده قارچ ها وجود دارند به نام خانواده آمانیتا، این قارچ ها سمی ترین و کشنده ترین قارچ ها هستند، اگر قارچی در طبیعت باشد که هاگدان سفید داشه باشد، به احتمال بسیار زیاد سمی است و ضمنا رنگ قرمز درساقه یا کلاهک قرمز قارچ، نشانه هشداردهنده ای بر سمی بودن آن است.

به گفته این عضو هییت علمی دانشگاه به نظر می رسد باید به همه افراد باید اعلام کنیم که تمام قارچ هایی که در طبیعت هستند سمی هستند و قارچ خوراکی مورد نیاز و خوراکی را باید از فروشگاه ها تهیه کنند.

وی با بیان اینکه مسمومیت با قارچ به میزان مصرف، نوع قارچ و زمان مراجعه به پزشک بستگی دارد، ادامه داد: معمولا در مراحل اولیه مسمویت درمان ها موثرند ولی در صورت مسمویت شدید و یا کاهش افت هوشیاری درمان های پیچیده تر و در مراکز تخصصی مورد نیاز است، در این موارد بهتر است اطرافیان مقداری از قارچی که فرد مسموم شده از آن استفاده کرده به همراه داشته باشند تا میزان مسمومیت و خطرات احتمالی سریعتر تشخیص داده شود.

پختن، سم قارچ را از بین نمی برد

لطفعلی با تاکید بر اینکه حرارت و پخت نمی تواند سموم موجود در قارچ های سمی را از بین ببرد افزود: هرگز رخ با جوشاندن، سرخ کردن و یا حرارت دادن، از سمیت قارچ کم نمی شود.

وی با بیان اینکه برخی از این قارچ های سمی عوارض پوستی هم به دنبال دارند، گفت: حتی دست زدن به قارچ های سمی هم می تواند موجب مسمومیت افراد شده و عوارض مختلفی به دنبال داشته باشد.

عضو هییت علمی دانشگاه هشدار داد: افراد به طور جد از کندن قارچ در طبیعت وحتی دست زدن به آن خودداری کرده و به هیچ وجه قارچ فله ای و یا بسته بندی شده بدون آرم سلامت را خریداری نکنند.

لطفعلی درباره قارچ های که در کارخانه ها تولید می شوند نیز توضیح داد: این قارچ ها در شرایط خاصی تولید، استریل و شست و شو می شوند ضمن اینکه در روند تولید تکنیک های برای از بین بردن سموم شیمیایی قارچ استفاده می شود و با شست و شوی معمولی قارچ ها قابل استفاده اند.

عضو هییت علمی دانشگاه تاکید کرد: به زمانی که از آخرین سم پاشی تا برداشت محصول در مزرعه باید سپری شود دوره کارنس گفته می شود؛ در این بازه زمانی سموم شیمایی تجزیه شده و به حد قابل قبولی می رسد که کمترین آسیب را برای سلامت فرد دارد بنابراین سپری شدن این دوره مهم است.

با ببان اینکه حد مجاز و استانداردی برای سم زدایی قارچ های کارخانه ای وجود دارد ادامه داد: اگر سموم از حد مجاز استاندارد پایین تر و یا در سطح استاندارد باشند و مکانیسم های استریل به درستی انجام شود، قارچ های کارخانه ای با شست و شوی معمولی قابل استفاده خواهد بود.

متخصص قارچ شناسی پزشکی دانشگاه افزود: افراد در صورت نیاز می توانند قارچ های صنعتی تولید کارخانه که دارای نشان و برچسب سلامت هستند را خریداری کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قارچ هایی که خوردن آن موجب مرگ می شود" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قارچ هایی که خوردن آن موجب مرگ می شود"، کلیک کنید.