صف وام ازدواج طولانی شد /چند هزارنفر در نوبت ماندند؟

صف وام ازدواج طولانی شد /چند هزارنفر در نوبت ماندند؟

به گزارش وبگردی ،مریم باشی زاده رییس گروه تسهیلات قرض الحسنه اداره اعتبارات بانک مرکزی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تا 20 خردادماه مبلغ 248 هزار میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیانی که در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازواج ثبت نام کرده اند، پرداخت شده؛ این تسهیلات به 80 هزار نفر اعطا شده است و تعداد آمار افرادی که در صف انتظار هستند 230 هزار نفر است که تعدادی از این افراد در سال گذشته ثبت نام کرده اند و در حال تکمیل مدارک هستند.

وبگردی در خبری نوشت:وی افزود: با توجه به تبصره 13 قانون بودجه سال جاری تغییری در عرصه ضامنین برای اخذ تسهیلات انجام نشده است و با توجه به اعتبارسنجی بانک ها و موسسات اعتباری با یک فقره سفته و یک ضامن باید تسهیلات را اعطا کنند. میزان تسهیلات برای افراد عادی 300 میلیون تومان و برای دختران زیر 23 و پسران زیر 25 سال 350 میلیون خواهد بود.

رییس گروه تسهیلات قرض الحسنه اداره اعتبارات بانک مرکزی یادآور شد: در بانک مرکزی به صورت روزانه و ساعتی سامانه های قرض الحسنه و مسکن را رصد می کنیم و در صورتی که بانک ها در استان ها کم تحرک باشند با توجه به اعتباراتی که در استان دارند اقدامات لازم جهت فعال شدن بانک ها به عمل می آید ولی نکته مهم این است که بانک های بزرگ بیشتر مورد استقبال مردم واقع می شوند. از نظر زیرساختی در سامانه مشکلی برای حضور و ثبت نام مردم وجود ندارد.

وی افزود: زمانی که جمله «تلاش مجدد» در سامانه ثبت تسهیلات نمایش داده می شود به این معنی است که اعتباری که برای بانک ها در نظر گرفته می شود با توجه به ثبت نام های دیگر پر شده و ظرفیت خالی برای متقاضیان وجود ندارد. به همین دلیل باید در ساعات دیگر مراجعه شود تا با توجه به ظرفیت های خالی بانک ها ثبت نام کنند. زمانی که متقاضیان تعیین شعبه می شوند باید مدارک خود را ارایه کنند و ضامنین خود را به همراه بیاورند و تسهیلات را دریافت کنند.

رییس گروه تسهیلات قرض الحسنه اداره اعتبارات بانک مرکزی در مصاحبه با رادیو اقتصاد یادآور شد: مبلغ وام ازدواج مطابق با سال جاری همین 300 میلیون و 350 میلیون تومان است. منابع قرض الحسنه ای در سیستم بانکی وجود دارد که این تسهیلات به متقاضیان اعطا می شود. این برنامه ریزی باید به شکلی انجام شود که متقاضیان به شکل تدریجی وارد سامانه شوند و تسهیلات خود را دریافت کنند.

وی افزود: میزان اعتبار در اول هر سال تعیین می شود و با توجه به توان بانک ها محاسبه می گردد و سپس مبالغی که مقرر می شود در هر سال و تخصیص داده می شود.

باشی زاده اظهار کرد: در سال 1402 همکاری بسیار خوبی از سوی شبکه بانکی شاهد بودیم و منابع تخصیصی ازدواج از سوی شبکه بانکی مورد پیگیری قرار گرفت که شاهد عملکرد 110 درصدی پرداختی بانک ها بودیم. در واقع بیش از سهمیه تعیین شده بانک ها برای پرداخت تسهیلات است.

رییس گروه تسهیلات قرض الحسنه اداره اعتبارات بانک مرکزی یادآور شد: بیشترین میزان تسهیلات پرداختی که هر سال تعیین می شود، شامل استان های تهران، خوزستان، خراسان رضوی کرمان و آذربایجان های شرقی و غربی است که بیشتر استان ها تسهیلات را به صورت متمرکز اعطا کرده اند.

وی افزود: خوشبختانه میزان بازپرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای متقاضیانی که وام پرداخته کرده اند بسیار مطلوب بوده است و افرادی که وام ها را دریافت کرده و نسبت به پرداخت کاهل بوده اند بسیار کم هستند.

باشی زاده اظهار کرد: در سامانه ازدواج زمانی که اعتبار یک بانک بتواند شارژ شود و یا متقاضی از سامانه خارج می شود و یا اعتباری در استان ایجاد می شود، بانک ها بر این اساس در هر استان فعال می شوند.

رییس گروه تسهیلات قرض الحسنه اداره اعتبارات بانک مرکزی یادآور شد: طبق متن قانون بودجه یک ضامن و یک فقره سفته برای دریافت وام ازدواج کافی است که البته برای این ضامن نیز باید اعتبارسنجی صورت گیرد و در صورتی که رتبه اعتباری ضامن کمتر از میزان تعریفی باشد باید این اعتبار به شکل دیگری تامین شود.

217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "صف وام ازدواج طولانی شد /چند هزارنفر در نوبت ماندند؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "صف وام ازدواج طولانی شد /چند هزارنفر در نوبت ماندند؟"، کلیک کنید.