شهید خدمت و دگرگونی چهره «سلامت»

محرومیت زدایی از سلامت، هدف گذاری ویژه برای مناطق کم برخوردار و مرزی، ارزان کردن درمان و دسترسی آسان به خدمات پزشکی؛ استراتژی ای بود که از سوی آیت الله شهید سیدابراهیم رییسی در دولت سیزدهم با جدیت دنبال شد و اکنون سرعت اجرای بسیاری از پروژه های حوزه سلامت کاملا مشهود است و ثمره بسیاری از این طرح ها و برنامه ها بر جان جامعه به ویژه جان دردمند بیماران نشسته است.

به گزارش وبگردی، آیت الله شهید رییسی با کلید واژه خدمت، حمایت از محرومان و عدالت خواهی، دولت سیزدهم را تشکیل داد و در راه خدمت نیز به مقام والای شهادت نایل شد.

آیت الله رییسی دغدغه عدالت داشت، عدالت در آموزش، عدالت در دسترسی به خدمات درمانی و دارویی، پزشک و بیمارستان و … همواره تاکید داشت که «جان مردم از همه چیز برای ما مهمتر است. »

واقعیت آن است که دولت سیزدهم در شرایطی در سال 1400 روی کار آمد که حوزه سلامت ایام پرچالشی را از سر می گذراند؛ موج چهارم کرونا با ویروس انگلیسی جولان می داد و جان می گرفت؛ «واکسن» نیز کلیدواژه مشترک آن روزهای دنیا و ماده ای ارزشمند که جنگی بر سر آن به راه بود و در ایران نیز به صورت قطره چکانی تزریق می شد.

شهید خدمت و دگرگونی چهره «سلامت»

سیلِ واکسن و پایان اضطرار کرونا

در ادامه راه در 1400، شیوع کرونای هندی (دلتا) شرایط مدیریت بیماری را در کشور پیچیده تر کرد. با شکل گیری موج پنجم و در شرایط مرگ های 700تایی و لبریز شدن بیمارستان ها از بیماران کرونایی؛ در میانه تابستان برخی اقلام دارویی کرونا و از جمله سرم تزریقی کمیاب و توزیع شان به چند داروخانه محدود شد و مردم می بایست ساعت ها به این داروخانه و آن داروخانه مراجعه می کردند و در صف های طویل و گاها چند ساعته برای دریافت دارو و درمان می ایستادند؛ موضوعی که رییس جمهور منتخب را در 21 مردادماه و در شرایطی که حدود 9 روز از استقرارش در نهاد ریاست جمهوری می گذشت، به میان ازدحام مردم در داروخانه 29 فروردین به عنوان یکی از داروخانه های توزیع کننده داروهای کرونایی کشاند و وی مجددا در این بازدید سرزده تاکید کرد که «همه توان دولت برای موضوع کرونا بسیج شده است.»

رییسی که در این بازدید از نزدیک و بی واسطه در جریان مشکلات مردم در تهیه داروهای مختلف قرار گرفت، با بیان اینکه «جان مردم از همه چیز برای ما مهمتر است»، اظهار داشت: «معاون اول رییس جمهور هم جلسات متعددی برای موضوع واردات واکسن و نیز دارو برگزار کرده و ان شاءالله مجموع این فعالیت ها باعث شود که مشکلات در این حوزه برطرف شود.»

شهید خدمت و دگرگونی چهره «سلامت»

به این ترتیب بود که روند ورود واکسن به کشور شدت گرفت و با همراهی هلال احمر کشورمان، در هر پرواز حدود پنج و بعضا تا 10میلیون دوز واکسن کرونا به کشور وارد شد و نهایتا هم سرعت تزریق واکسن کرونا در کشور شتاب گرفت. در چنین شرایطی، رییس جمهور رییسی در شامگاه سیزدهم شهریور 1400 و در نخستین گفت وگوی زنده تلویزیونی خود با مردم دوباره تاکید کرد که «از ابتدای کار در دولت مسیله کرونا از اولویت های دولت بود و یک حرکت انقلابی همراه با عقلانیت نیاز بود.»

در مجموع به دنبال تاکیدات و ورود مستقیم آیت الله رییسی به موضوع کرونا و واکسیناسیون علیه پاندمی قرن، مدتی نگذشت که واکسیناسیون عمومی به سرانجام رسید و بیماری مهار و کنترل شد و نهایتا هم رییس جمهور  30 خرداد سال گذشته و در نهمین گفت وگوی زنده تلویزیونی خود با مردم مجددا با بیان اینکه در ابتدای کار دولت تعداد کسانی که به دلیل کرونا عزیزان خود را از دست می دادند بسیار بالا بود، اظهار کرد: «فعالیت های اقتصادی و آموزشی تعطیل بود و حتی برخی هموطنان برای تزریق واکسن به کشورهای همسایه می رفتند. آقایان می گویند ما دنبال واکسن بودیم اما وضعیت این بود. ما هم تولید و هم واردات واکسن را پیگیری کردیم. مراکز واکسیناسیون در کشور فعال شد، شش نوع واکسن تولید شد و واردات واکسن هم انجام شد. »  و به این ترتیب بود که نهایتا به دنبال مجموعه اقدامات انجام شده، مرداد ماه سال گذشته پایان اضطرار کرونا در ایران اعلام شد.

شهید خدمت و دگرگونی چهره «سلامت»

بیمه رایگان 5 دهک اول درآمدی

هزینه های سرسام آور درمان بیماری ها و تهیه دارو بویژه برای اقشار کم درآمد و محروم و دسترسی به خدمات درمانی ارزان از دیگر دغدغه های مهم رییس جمهور شهید در حوزه سلامت بود و بارها درباره آن سخن گفت و بر لزوم دسترسی عادلانه و ارزان قیمت به خدمات باکیفیت پزشکی تاکید داشت. بر همین اساس هم موضوع بیمه رایگان دهک های پایین درآمدی در دستور کار دولت قرار گرفت و ابتدا سه دهک اول جامعه به صورت رایگان بیمه شدند و پس از آن نیز براساس مصوبه دولت در 30 خرداد 1402، دهک های چهارم و پنجم درآمدی به مجموع بیمه شدگان رایگان این سازمان اضافه شدند؛ به طوری که در دهک 4 و 5 به صورت خودکار بیمه رایگان برقرار شد و افرادی هم که در سنوات گذشته تحت پوشش بودند ولی اقدام به تمدید آن نکرده بودند و دهک درآمدی آنها 4 یا 5 بود، رایگان بیمه شدند و به این ترتیب با اضافه شدن 2 دهک به سه دهک قبلی، حدود 12 میلیون نفر در 1402 به طور رایگان بیمه شدند که در مجموع حدود 33 میلیون نفر بیمه شده رایگان در سطح کشور را شامل می شوند. در همین راستا دهک های 6 تا 9 درآمدی نیز از تخفیف های بیمه ای بهره مند شدند.

شهید خدمت و دگرگونی چهره «سلامت»

بیمه درمان ناباروری

جوانی جمعیت و اجرای قانون و شناسایی و تفکیک سهم هر یک از مشوق ها در فرزندآوری از دیگر تاکیدات رییس جمهور بود که با جدیت پیگیر بود؛ به طوری که شنبه همین هفته (29 خرداد) در مراسمی مجددا بر اجرای قانون در این زمینه تاکید کرد و در همین راستا هم از دولت و قوه قضاییه خواست که اقدامات شان در حوزه سقط غیرقانونی جنین را استمرار دهند تا جلوی سوداگری گرفته شود.

تشکیل قرارگاه جوانی جمعیت در وزارت بهداشت و اقداماتی در جهت اجرای قانون جوانی جمعیت، از جمله اقداماتی است که در جهت تاکیدات رییس جمهور در راستای جوانی جمعیت انجام شد؛ به طوری که مردادماه سال 1401 بود که سخنگوی دولت از همگانی شدن بیمه درمان ناباروری خبر داد؛ مبحثی که بر اساس آن سازمان بیمه سلامت ایران مکلف شد نسبت به پوشش بیمه ای همه زوجین نابارور فاقد بیمه پایه مطابق آیین نامه بند «الف» ماده (70) قانون برنامه ششم توسعه اقدام کند.

در واقع پس از همگانی شدن بیمه پایه، بیمه ناباروری هم با مصوبه دولت همگانی شد و بر اساس جزء (5) بند «ک» از تبصره (17) ماده واحده قانون بودجه سال 1401، همه مراکز درمانی و بیمارستان های ارایه دهنده خدمات درمان ناباروری موظف به عقد قرارداد با سازمان های بیمه گر پایه شدند.

شهید خدمت و دگرگونی چهره «سلامت»

حمایت ویژه از 107 گروه بیماری خاص و صعب العلاج

همچنین به استناد بند ن تبصره 17 قانون برنامه بودجه 1401، صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج برای اولین بار در سال 1401 تشکیل و در تاریخ سوم آبان ماه این سال رونمایی شد. به دنبال این تصمیم و با تصویب اساس نامه تشکیل صندوق در هییت وزیران، شورای سیاست گذاری این صندوق در وزارت بهداشت متشکل از وزیر بهداشت، سازمان های بیمه گر و نمایندگانی از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تشکیل شد و سازمان بیمه سلامت ایران موظف به پیشبرد اهداف این صندوق شد.

در مجموع 400 بیماری در لیست بیماری های نادر و صعب العلاج قرار دارند و اکنون نیز به اذعان مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تعداد بیماری های تحت پوشش این صندوق به 107 گروه بیماری رسیده است. میزان ابتلا به این 107 گروه بیماری که تحت پوشش قرار دارند نسبت به سایر بیماری ها بیشتر است و جزو موارد پرتکرار هستند. به اذعان مسوولان امر، میزان ابتلا به برخی از بیماری هایی که در لیست این 107 گروه بیماری وجود ندارند، کمتر از 100 مورد است.

شهید خدمت و دگرگونی چهره «سلامت»

«سلامت خانواده و نظام ارجاع» در راس اولویت ها

و اما، برنامه «سلامت خانواده و نظام ارجاع» از مهم ترین اولویت های وزارت بهداشت در دولت است که در جهت افزایش دسترسی به خدمات بهداشتی و تقویت نظام شبکه کشور طراحی و به اجرا گذاشته شد؛ به طوری که در قالب این برنامه مقرر شده در ازای هر 3 هزار نفر جمعیت، یک تیم سلامت شامل 2 مراقب سلامت و یک پزشک مراقب سلامت جمعیت تحت پوشش خود باشند.

در راستای اجرای این برنامه، طی 1402 ابتدا این برنامه در 58 شهرستان اجرا شد، سپس در 97 شهرستان به مرحله اجرا درآمد و پس از آن نیز تعداد شهرستان هایی که برنامه سلامت خانواده در آن ها به مرحله اجرا رسید معادل 195 مورد است و در مجموع تا کنون 27 میلیون نفر در کشور تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند.

بر اساس سیاست های وزارت بهداشت در اجرای این برنامه، هر کد ملی یک پرونده الکترونیک سلامت خواهد داشت و در ازای هر 3 هزار نفر یک تیم سلامت شامل 2 مراقب سلامت و یک پزشک نیاز است که تامین نیروی انسانی مورد نیاز آن در شهرهای هدف مرحله به مرحله در دستور کار قرار گرفته است.

شهید خدمت و دگرگونی چهره «سلامت»

اَبَر بیمارستان ها و دگرگونی چهره درمان

رویکرد دولت آیت الله رییسی در حوزه عمرانی سلامت نیز از ابتدا، اتمام و تکمیل پروژه های نیمه تمام بهداشتی و درمانی بود؛ چنانچه تعیین تکلیف این پروژه ها در دستور کار قرار گرفت؛ به شکلی که از دو سال گذشته تاکنون حدود 16 هزار تخت بیمارستانی فقط در حوزه درمان تحویل داده شد.

از طرف دیگر همواره عنوان شد که استراتژی دولت، ارایه تمام خدمات بهداشتی و درمانی مورد نیاز مردم در استان های محل سکونت شان بود تا به این ترتیب نقل و انتقال بیماران به سایر استان ها کاهش یابد و در همین راستا نیز هدف گذاری ویژه ای برای برخی مناطق خاص بویژه مناطق محروم و مرزی و همچنین جنوب استان تهران که محرومیت زیادی در حوزه سلامت دارند، شد.

در این بین اما سیاست ساخت کلان بیمارستان ها از اولویت های مهم دولت و وزارت بهداشت بود؛ به طوری که افتتاح چند اَبَر بیمارستان را طی بیش از دو سال گذشته شاهد بودیم و به این ترتیب پس از انقلاب اولین بیمارستان های 1000 تخت خوابی در این دولت ساخته شد و در همین راستا، کلان بیمارستان 1000 تختخوابی حضرت مهدی(عج) و بیمارستان غدیر با بیش از 821 تخت در پایتخت افتتاح شد. بیمارستان کودکان حکیم نیز از دیگر پروژه هایی بود که تحت عنوان نخسـتین بیمارسـتان تخصصـی دولتی کـودکان در سال های پـس از انقـلاب و به عنوان بزرگترین پردیس سلامت شهر تهران به بهره برداری رسید و رکورد ساخت بیمارستان در 27 ماه را به ثبت رساند.

در هر حال بنابر اعلام مسوولان وزارت بهداشت، در حوزه درمان 79 پروژه مهم بیمارستانی دیگر نیز در دستور کار است و بین 8 تا 10 بیمارستان 1000 تختخوابی در دست ساخت، طراحی و تامین مالی قرار دارد و عنوان شده بود که تا پایان 1402 قرار است 7000 تخت بیمارستانی دیگر نیز با اولویت مناطق محروم و مرزی، تکمیل، تجهیز و تحویل شود که در تاریخ کشور بی سابقه و رکورد است.

با این حساب، اکنون بالغ بر 160 هزار تخت بیمارستانی در کشور داریم و می توان گفت که افزایش 10درصدی مجموع تخت های بیمارستانی پس از انقلاب، طی همین دو سال اخیر صورت گرفته است.

شهید خدمت و دگرگونی چهره «سلامت»

حذف پول از درمان زیر 7 ساله ها

حذف «پول» از درمان کودکان زیر هفت سال؛ جدیدترین اقدام دولت رییس جمهور شهید در جهت دسترسی به خدمات پزشکی و به نوعی سرمایه گذاری برای سلامت جامعه است؛ خبر خوبی که با وجود تحریم ها و مشکلات اقتصادی، توسط دولت اعلام و اجرایی شد و اکنون مراکز درمانی موظف به اجرای آن هستند.

از اواخر سال گذشته درمان رایگان کودکان زیر هفت سال مکررا مطرح و نهایتا هم از حدود اسفندماه به اجرا گذاشته شد تا والدین این کودکان به شرط برخورداری از بیمه پایه، در روند درمان دلبندشان، رنجی جز رنج بیماری نداشته باشند و با خیالی آسوده از بابت هزینه ها، مراحل درمانی را طی کنند.

در مجموع درمان رایگان کودکان زیر هفت سال در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و با استناد به بند الف ماده 9 قانون احکام دایمی برنامه های توسعه کشور، صورت گرفت و طبق آن همه خدمات بستری و سرپایی کودکان زیر 7 سال، به استثنای داروهای سرپایی در مراکز دولتی دانشگاهی رایگان  شد.

بر همین اساس، سازمان های بیمه گر پایه مکلفند 100 درصد تعرفه دولتی برای خدمات سرپایی و سرپایی فوریت های پزشکی شامل معاینه، آزمایشگاه، تصویربرداری و توانبخشی و همچنین خدمات بستری و بستری فوریت های پزشکی را پرداخت کنند.

در همین راستا اخیرا دکتر سعید کریمی – معاون درمان وزارت بهداشت  از لحاظ بودجه 2.5 همتی برای درمان رایگان کودکان کمتر از هفت سال خبر داد و تاکید دارد که «تمام هزینه های درمانی سرپایی و بستری به جز داروی سرپایی از خدمات رایگان درمان این گروه سنی است.»

وی همچنین با اشاره به فعالیت 23 بیمارستان تخصصی کودکان در کشور، گفت که «نه تنها بیمارستان های تخصصی به ارایه خدمات می پردازند بلکه 700 بخش ویژه کودکان در بیمارستان های کشور وجود دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکید دارد که «هیچ بهانه ای برای اجرا نکردن این طرح وجود ندارد؛ چرا که به یک قانون تبدیل شده و همه موظف به اجرای آن هستند.»

شهید خدمت و دگرگونی چهره «سلامت»

از دارویاری و مقابله با فساد تا تعرفه گذاری خدمات پرستاری پس از 15 سال تاخیر

اجرای طرح دارویاری در جهت مقابله با فساد در حوزه ارز 4200 تومانی، مبارزه با قاچاق معکوس داروی ارزان ایرانی و همچنین تاکید بر تثبیت و کاهش پرداختی از جیب مردم در خرید دارو با افزایش پوشش های بیمه ای و تضمین عدم افزایش پرداختی از جیب مردم و همچنین اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری پس از 15 سال تاخیر، افتتاح و بهره برداری از 2000 پروژه بهداشتی در مدت دو سال در راستای بازسازی نظام شبکه بهداشتی، ارایه خدمات رایگان در جهت بهبود تغذیه مادران باردار و کودکان و تجویز رایگان مکمل ها، کاشت رایگان حلزون شنوایی در کودکان ناشنوا برای اولین بار در کشور و صفر شدن صف انتظار برای عمل جراحی مذکور در تمام استان ها و توزیع 2800 پزشک متخصص با تمرکز بر مناطق محروم و کمتر برخوردار و رشد بالغ بر 50 درصدی توزیع نیروی متخصص در مقایسه با سال های گذشته از دیگر اقدامات دولت شهید جمهور در بیش از دو سال گذشته است.

یادش گرامی و امید که خط خدمت وی ادامه یابد.

پایان خبر وبگردی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شهید خدمت و دگرگونی چهره «سلامت»" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شهید خدمت و دگرگونی چهره «سلامت»"، کلیک کنید.