شباهت های رییسی  با 3 شهید شاخص

شباهت های رییسی  با 3 شهید شاخص

رییسی علاوه بر رجایی و بهشتی، شباهت های زیادی با شهید حاج قاسم سلیمانی داشت. او هم مانند سردار بزرگ میدان، تمام توشه و توان خود را در حمایت از مظلومان جهان به ویژه جبهه مقاومت مصروف کرد و شاید بزرگ ترین افتخار جمهوری اسلامی در زمان ریاست او به دست آمد و آن اینکه برای اولین بار یک دولت و یک نظام رسمی و نه یک جنبش، رسماً به اهداف نظامی مهمی در خاک فلسطین اشغالی به اسراییل حمله کرد تا در عین حال از ملیت و ایرانیت و شهروندان شهید ایرانی هم با قدرت و قاطعیت دفاع کرده باشد.

به گزارش ایسا، تقی دژاکام در یادداشتی در روزنامه جوان نوشت: زندگی و شهادت رییسی شباهت های زیادی به شهدای شاخص کشورمان داشت. او در شرایطی بزرگ شد که مانند رییس جمهور شهید رجایی که در جوانی کاسه بشقاب فروش بود، به دلیل یتیم شدن در پنج سالگی از همان اوایل نوجوانی کارگری و پادویی کرد تا بتواند خرج زندگی خود و مادرش را تامین کند. او مانند رجایی به تحصیل علم و دانش پرداخت و توانست هم در علوم دینی مراتب عالی را طی کند و هم در علوم جدید مدرک دکترا بگیرد. 
او همچنین مانند رجایی زندگی بسیار ساده و  حداقلی داشت. مانند رجایی که اجازه نداد حتی فرزندش سوار موتور بیت المال شود، رییسی علاوه بر اینکه نزدیکانش هیچ امتیاز بیشتری دریافت نکردند، خودش هم حتی یک ریال از حق التولیه قانونی و شرعی موقوفات که به متولی آستان قدس رضوی می رسد، استفاده نکرد و حتی بابت مسیولیتش در آنجا هم حقوق نگرفت و گفت من کارمند قوه قضاییه هستم و مامور به آستان و به همان حقوق قوه قضاییه بسنده می کنم. او حتی در اقدامی عجیب، پس از آنکه از تولیت آستان به ریاست قوه قضاییه رسید، بابت همه ناهارها یا شام هایی که در حرم به خدام حضرت هم می دادند و ایشان نیز میل کرده بود، چکی به حساب آستان کشید و بهای آن را پرداخت. دیروز هم مدیرمسیول پیشین روزنامه ایران در فضای مجازی نوشت که حاج آقا دستور داده بودند در ایام انتخابات اخیر، از آنجا که نامزد مجلس خبرگان در استان خراسان جنوبی است، تا فردای انتخابات از به کار بردن تصاویر ایشان در صفحه یک و به صورت برجسته پرهیز شود و اخبار حاج آقا بدون عکس و حداکثر با عنوان رییس جمهور یا رییس شورای عالی امنیت ملی استفاده  و اکتفا شود. 
این ها دقت و وسواس در استفاده از بیت المال است تا نکند یک ریال از حق مردم وارد مال و زندگی او شود، اما در کنار این دقت و وسواس، حواس رییسی به طبقه پایین و محروم و کسانی که معمولاً توجه کمتری به آنان می شود، بسیار بیشتر بود. رسیدگی بیشتر به بازنشستگان به خصوص حداقل بگیران در این دو سال اخیر، توجه به مناطق محروم، خدمات و حمایت فراوان از کارگران بیکار شده یا کارگرانی که مثل کارگران هفت تپه حق شان تضییع شده بود، سفرهای استانی و تاکید همیشگی به سرزدن به بخش های محروم شهرها و استان ها، رفتن در میان بدنه مردم و شنیدن مستقیم حرف های آنان به جای نشستن در پشت مانیتور و وقت ندادن حتی به وزرا برای درخواست های مهم شان یا رفتن به داخل کارخانه در ماشین شاسی بلندی که حتی شیشه های آن را پایین نداده! از امتیازات بزرگ رییسی و شباهت های بسیارش با کسانی، چون شهید رجایی است. پایان زندگی دنیایی این دو هم شبیه هم شد و به قول عرفا که بالاترین مرگ را «محروق» شدن می دانند، رجایی در آتش انفجار منافقان سوخت و رییسی در آتش خدمت به مردم به اوج قله شهادت رسید. 
شهید دکتر رییسی با شهید دکتر بهشتی هم شباهت های زیادی داشت. در اینکه در قضاوت به دیدگاه های طرف کاری نداشت. نگاه کنید به نوع رفتاری که بهشتی با همسر بنی صدر داشت و رفتار رییسی با روشنفکر دگراندیشی، چون عباس معروفی. نگاه کنید به خاطره مشهور معروفی از دیدار ناامیدانه اش با رییسی و حیرت و تعجب فراوانش از نوع رفتار بسیار محترمانه و عادلانه ای که با او داشته. معروفی می گوید وقتی کتاب رمان من را طلب کرد و من آن را به او هدیه کردم، تا پول کتاب را نپرداخت آن را از من نگرفت و اینکه آخر سر حکم سابق او با قضاوت رییسی لغو شد. 
شباهت دیگر رییسی به بهشتی در شنیدن طعن و دشنام و توهین های فراوان از این و آن و تحمل و شکیبایی فراوانش در برابر آن ها بود. بهشتی البته این توهین ها و دشنام ها را از منافقان و نیز رییس جمهور وقت می شنید و رییسی علاوه بر توهین ها و دروغ ها و نامردی هایی که در جریان انتخابات ها یا دوران مسیولیت های مختلفش می شنید، از نیروهای خودی و حتی انقلابی هم کم طعن و کنایه و نیش و کم لطفی ندید و نشنید. همین است که به نگاه من «مظلومیت» رییسی حتی از بهشتی هم بیشتر بود. پایان زندگی دنیایی بهشتی و رییسی هم مانند هم بود و هر دو در مظلومیت «محروق» شدند و در آتش آن 
سوختند. 
رییسی علاوه بر رجایی و بهشتی، شباهت های زیادی با شهید حاج قاسم سلیمانی داشت. او هم مانند سردار بزرگ میدان، تمام توشه و توان خود را در حمایت از مظلومان جهان به ویژه جبهه مقاومت مصروف کرد و شاید بزرگ ترین افتخار جمهوری اسلامی در زمان ریاست او به دست آمد و آن اینکه برای اولین بار یک دولت و یک نظام رسمی و نه یک جنبش، رسماً به اهداف نظامی مهمی در خاک فلسطین اشغالی به اسراییل حمله کرد تا در عین حال از ملیت و ایرانیت و شهروندان شهید ایرانی هم با قدرت و قاطعیت دفاع کرده باشد. این قدرت نمایی تاریخی و بی نظیر حتماً بدون همکاری و مدد دولت و شورای عالی امنیت ملی همراه با فرمانده کل قوا به دست نمی آمد. 
رییسی در شهادت هم مانند حاج قاسم «محروق» شد که بگذریم. دستت، اما حکایتی دارد…

پایان خبر وبگردی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شباهت های رییسی  با 3 شهید شاخص" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شباهت های رییسی  با 3 شهید شاخص"، کلیک کنید.