زنان ایرانی چند سال بعد از ابتلا به سرطان عمر می کنند؟

آفتاب نیوز :

“بعد از ده سال هنوز هم ازعود کردن سرطان سینه می ترسم. به محض بروز یک درد کوچک ترس هام شروع میشه.” این حرف های فردی است که 10 سال از آخرین مرحله درمان سرطانش می گذرد.

پژوهشگران «موسسه تحقیقات سرطان» (آی سی آر) لندن یک شنبه سوم ژوین در «بزرگ ترین کنفرانس سرطان جهان» از «پیش بینی عود سرطان سینه» با یک آزمایش خون «بسیار حساس» خبر دادند. این آزمایش می تواند عود این سرطان را با تشخیص ردپای دی ان ای تومور، «سال ها پیش از اینکه با اسکن قابل شناسایی شود» تشخیص دهد و در پیش بینی اینکه سرطان در کدام بیماران دوباره عود می کند «100 درصد» دقیق است.

به گفته رییس مرکز تحقیقات سرطان محمداسماعیل اکبری «از هر هشت بانوی ایرانی» احتمال ابتلای «یک نفر» به سرطان سینه وجود دارد و در حالی که میانگین سن ابتلا به سرطان سینه در کشور های دیگر از 50 تا 60 سالگی است، در ایران میانگین سن ابتلا به این نوع سرطان بین 45 تا 55 سال است.

چند ماه قبل هم جراح و رییس موسسه سرطان تهران آزاده جولایی گفت ما شاهد «دو تا سه برابر شدن» موارد ابتلا به سرطان سینه در «زنان متولد اوایل دهه 60» هستیم و این افراد باید برای معاینات دوره ای اقدام کنند.

این در حالی است که مسیول اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت علی قنبری گفته ما در خصوص سرطان شاخصی تحت عنوان «شاخص بقا» داریم و همه بیماران مبتلا به سرطان سینه که در ایران معالجه شده اند، بیش از 90 درصد «بقای پنج ساله» و بیش از 80 درصد «بقای ده ساله» دارند. به این معنی که بعد از 5 سال از ابتلا و طی مراحل درمان، از هر 10 زن 9 زن به زندگی شان ادامه می دهند، اما مسیله نگران کننده مراجعه دیرهنگام زنان برای تشخیص و بررسی های دوره ای است.

سرطان در ایران، «سومین عامل مرگ» پس از تصادفات رانندگی و بیماری های قلبی است و سرطان سینه هم شایع ترین سرطان در بین زنان است. سال 1396 تحقیقی با عنوان «پراکندگی و عوامل مرتبط سرطان سینه در ایران» انجام شد. در این تحقیق آمار ابتلا به سرطان سینه در مناطق شهری نسبت به مناطق روستایی بالاتر بود و به نظر می رسید بالاتر بودن آلودگی های صنعتی و یا استرس ناشی از زندگی شهری باعث افزایش میزان بروز سرطان سینه در شهر های بزرگ شده است.

رییس انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران دکتر یاشا مخدومی عوامل اقتصادی و ناتوانی در پرداخت هزینه های تشخیصی و درمان را از دلایل افزایش میزان ابتلا به سرطان سینه در میان زنان می داند، اما عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان جهاد دانشگاهی آسیه الفت بخش معتقد است عدم وجود سواد سلامت در میان بانوان آن ها را بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار می دهد. چون این افراد در برنامه های مراقبتی وزارت بهداشت شرکت نمی کنند و درباره روش های پیشگیری از بیماری ها دانش کمی دارند.

جراح سرطان سینه محمدرضا حکیمیان می گوید تغییر در سبک زندگی خطر ابتلا به سرطان سینه را حتی در زنانی که در معرض خطر بالای ابتلا به آن هستند، کاهش می دهد؛ بنابراین برای پیشگیری از سرطان سینه محدود کردن هورمون درمانی پس از یایسگی، شیردهی پس از به دنیا آمدن فرزندان، ورزش منظم و رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل، انجام سالانه ماموگرافی و معاینه برای زنان بالای 40 سال، شناخت علایم هشداردهنده سرطان * و مراجعه به موقع به پایگاه های سلامت و پرهیز از دخانیات توصیه می شود.

زنان ایرانی چند سال بعد از ابتلا به سرطان عمر می کنند؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زنان ایرانی چند سال بعد از ابتلا به سرطان عمر می کنند؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زنان ایرانی چند سال بعد از ابتلا به سرطان عمر می کنند؟"، کلیک کنید.