ریسک تمام عیار چین در فرود بر سمت دور ماه/ نمونه برداری در دو روز تکمیل می شود

وبگردی گزارش می دهد؛

ریسک تمام عیار چین در فرود بر سمت دور ماه نمونه برداری در دو روز تکمیل می شود

کاوشگر رباتیک چین که برای نخستین بار در تاریخ توانسته سمت دور ماه را کاوش کند امروز عملیات نمونه برداری در عمق دو متری قمر زمین را به پایان می رساند و آماده برگشت به زمین می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری وبگردی به نقل از رویترز، دانشمندان پس از پرتاب کاوشگر «چانگ ای 6» به ماه می گویند، امیدواریم این کاوشگر با پاسخ هایی که به اصل وجودی منظومه شمسی مرتبط است، به زمین بازگردد. این کاوشگر قرار است نمونه هایی از خاک سطح ماه را جمع آوری کرده و به زمین بازگرداند. این نمونه ها می توانند اطلاعات مهمی درباره تاریخچه شکل گیری منظومه شمسی، ایجاد حیات در زمین و دیگر موارد مرتبط ارایه دهند.

درک تاریخچه ماه با تحلیل نمونه ها

با تجزیه و تحلیل این نمونه ها، محققان می توانند به درک بهتری از تاریخچه ماه و مشکلات مربوط به مغناطیس منظومه شمسی به دست آورند. همچنین، با بررسی شیوه شکل گیری حوضه های آب در سطح ماه، می توان بهتر فهمید که چگونه حوادث طبیعی گذشته در تنها قمر زمین اتفاق افتاده اند. به همین دلیل، بازگشت کاوشگر “چانگ ای 6” با نمونه های خاک ماه می تواند به دانشمندان در دستیابی به پاسخ های مهم و برجسته درباره اصل وجودی منظومه شمسی کمک کند. این پژوهش همچنین می تواند پیشرفت های عمده ای در زمینه درک کلیت منظومه شمسی و جزییات شکل گیری آن رقم زند.

کاوش یک منطقه کاملا جدید

به نظر می رسد کاوشگر قمری چانگ ای 6 که سفر خود به سمت دور ماه را آغاز کرده، پس از جمع آوری نمونه هایی که دانشمندان انتظار دارند سوالات کلیدی درباره تکامل اولیه منظومه شمسی را پاسخ می دهد. چانگ ای 6 که از نام الهه افسانه ای چینی نامگذاری شده، در سوم ماه می از استان هاینان، جزیره جنوبی چین به فضا پرتاب شد. این کاوشگر کاملا رباتیک روز گذشته در مکانی که قبلاً کاوش نشده بود در یک دهانه برخوردی غول پیکر قطب جنوب، در سمتی از ماه که به طور دایم دور از زمین است، فرود آمد.

کاوش ماه، تلاش همگانی کشورهای پیشگام

ماموریت قبلی چانگ ای در دسامبر سال میلادی 2020 نمونه هایی را از سمت نزدیک ماه جمع آوری و تلاش های جهانی برای بازیابی مواد ماه را پس از 44 سال از نو آغاز کرد.

ماموریت بدون سرنشین لونا24 نیز که توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال 1976 به فضا پرتاب شد، 170.1 گرم (6 اونس) نمونه را از سمت نزدیک ماه جمع آوری کرد. شش ماموریت آپولو که همگی دارای خدمه بودند نیز از دیگر ماموریت های کاوش ماه است که بین سال های 1969 و 1972، حدود دو کیلو و 200 گرم نمونه را از سمت نزدیک ماه (رو به زمین) جمع آوری کردند.

سمت دور ماه، سرّ هستی

جیمز کارپنتر، رییس دفتر علوم قمری آژانس فضایی اروپا دراین باره شرح داده، نمونه های جمع آوری شده توسط ماموریت های آپولو از سمت نزدیک ماه نشان می دهد که حوضه آیتکن قطب جنوب در سمت دور ناشی از دوره بسیار پرمتلاطم منظومه شمسی است که یک رویداد مهم و اصلی در تاریخ کل منظومه شمسی به شمار می رود، اما درباره اینکه آیا این رویداد عظیم واقعا اتفاق افتاده یا نه صرفا حدس و گمان دانشمندان و پژوهشگران است، اختلاف نظر وجود دارد و برای درک آن، باید آن رویدادها را با جزییات بررسی کرد که این کار با نمونه هایی از سمت دور ماه از حوضه آیتکن قطب جنوب انجام می شود.

احتمال نمونه برداری ناقص از سمت دور 

در حالی که چین گفته است کارایی حفاری کاوشگر رباتیک خود را در مقایسه با سال 2020 بهبود بخشیده، اما متخصثان می گویند این ماموریت همچنان می تواند در مرحله نمونه برداری با مشکل مواجه شود. چانگ ای 5 به جای 2 کیلوگرم از نمونه های ماه، تنها توانست یک کیلو و 700 گرم را بازگرداند که با برنامه تعیین شده سازمان فضایی چین مغایرت داشت؛ مته کاوشگر پس از برخورد با لایه های غیرقابل نفوذ در زیر سطح، توانست سوراخی به عمق 1 متر (3.28 فوت) ایجاد کند، درحالیکه برای برداشت نمونه به انداره 2 کیلوگرم نیاز به ایجاد حفره ای به عمق 2 متر بود.

ریسک «همه یا هیچ» در فرآیند فرود

هوانگ هایو از شرکت علوم و فناوری هوافضای چین در گفت وگو با رسانه ها اذعان کرده، فرآیند فرود جانگ ای 6 ریسک تمام عیا واقعی بوده و طراحان این پروژه اکتشافی را به عنوان همه یا هیچ توصیف کردند؛ به این معنی که یا به درستی انجام می شود یا تمام تلا ش ها و برنامه ریزی ها از بین می رود. 

تشخیص بهترین نقطه فرود با سنسورهای هوشمند

به گفته پژوهشگران، فرود در سمت دور ماه به این معنی بود که کاوشگر باید با بخش ناهموارتر ماه مقابله کند و برای برقراری ارتباط با زمین به یک ماهواره رله نیاز داشت، اما به طورکلی این کاوشگر به گونه ای طراحی شده است که بیشتر خودکار و متکی به خود باشد. سنسورهای چانگ ای 6 به آن کمک کردند تا بهترین نقطه فرود نهایی را از یک منطقه عمومی با دقت انتخاب کند. علاوه براین،بر خلاف فرود روی زمین، هیچ جوی در ماه وجود ندارد و استفاده از چتر نجات برای کاهش سرعت مقاومت هوا برای فرود کاوشگر  غیرممکن بوده است، به همین دلیل فرآیند فرود با سرعت بالا بوده و کاوشگر از طریق رانش معکوس موتور فرود را انجام داده است.

در طول فرود نیز یک سیستم اجتناب از مانع بصری خودمختار برای تشخیص خودکار موانع استفاده شد، با یک دوربین نور مریی که منطقه فرود نسبتاً ایمن را بر اساس روشنایی و تاریکی سطح ماه انتخاب کرده است.

تکمیل نمونه برداری در دو روز

به گفته پژوهشگران، کاوشگر نمونه برداری را طی دو روز کامل می کند و از دو روش برای نمونه برداری از ماه استفاده می کند؛ استفاده از مته برای جمع آوری نمونه های زیرسطحی و گرفتن نمونه ها از سطح ماه با یک بازوی روباتیک روش های نمونه برداری و تکمیل آن توسط چانگ ای 6 است؛ براساس اعلام آ کادمی هوافضای چین، نمونه های کاوشگر چانگ ای 6 به بالای فرودگر منتقل و وبگردی و موم می شوند و به فضاپیمای دیگری در مدار ماه متصل و بدین شکل نمونه ها به دست پژوهشگران پایگاه زمینی می رسد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ریسک تمام عیار چین در فرود بر سمت دور ماه/ نمونه برداری در دو روز تکمیل می شود" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ریسک تمام عیار چین در فرود بر سمت دور ماه/ نمونه برداری در دو روز تکمیل می شود"، کلیک کنید.