دیابت چه عوارضی برای سلامت بدن دارد؟

دیابت چه عوارضی برای سلامت بدن دارد؟

آفتاب نیوز :

دیابت یک اختلال متابولیسم است و نوع کنترل نشده آن فرد را مستعد ابتلا به عوارضی مانند نارسایی کلیه، حمله قلبی، سکته مغزی، نابینایی و فشار خون بالا می کند.
 
دیابت عوارض طولانی مدتی دارد که این عوارض عبارتند از:

نوروپاتی دیابتی (آسیب عصبی)

وجود گلوکز اضافی به رگ های خونی که تقویت کننده اعصاب هستند آسیب می رساند. این عارضه بیشتر در پا ها رخ می دهد و علایمی مانند بی حسی، سوزن سوزن شدن، درد یا سوزش را ایجاد می کند که از نوک انگشتان دست یا پا شروع می شود و به آرامی به سمت بالا حرکت می کند. همچنین می تواند باعث آسیب عصب های مرتبط با هضم و بروز مشکلاتی مانند استفراغ، حالت تهوع، یبوست یا اختلال نعوظ، به ویژه در مردان شود.

 بیماری های قلبی عروقی

در بیماران مبتلا به دیابت، خطر بیماری قلبی یا سکته دو برابر می شود، زیرا این بیماری به اعصاب یا رگ های خونی که قلب را کنترل می کنند آسیب می رساند.

نفروپاتی دیابتی (آسیب کلیه)

کلیه ها حاوی مجموعه های زیادی از رگ های خونی کوچک به نام گلومرول هستند که مواد زاید را از خون فیلتر می کنند. دیابت می تواند این سیستم را مختل کند.

رتینوپاتی دیابتی (آسیب چشمی)

ممکن است فرد نابینا شود، زیرا دیابت می تواند به رگ های خونی چشم آسیب برساند.

بیماری آلزایمر و افسردگی

دیابت خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و افسردگی را افزایش می دهد، اگرچه علت دقیق دیابت هنوز شناسایی نشده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دیابت چه عوارضی برای سلامت بدن دارد؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دیابت چه عوارضی برای سلامت بدن دارد؟"، کلیک کنید.