دستور رهبر طالبان درباره زبان فارسی/ ملاهبت الله مجازات تعیین کرد

دستور رهبر طالبان درباره زبان فارسی/ ملاهبت الله مجازات تعیین کرد

به گزارش وبگردی سخنگوی وزارت امر به معروف دولت سرپرست افغانستان به نقل از هبت الله آخندزاده مسیول حکومت سرپرست در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: نباید میان زبان های فارسی و پشتو تفاوت قایل شد و در صورت تخلف از این دستور، فرد یا افراد متخلف، به دادگاه معرفی و مجازات خواهد شد.

به نقل از ایرنا این اظهارات در زمانی که رهبر طالبان روز گذشته بطور غیرمنتظره به کابل رفت، مهمترین و واضح ترین اعلام موضع از سوی طالبان در مورد زبان فارسی پس از روی کار آمدن در افغانستان محسوب می شود.

از سال گذشته انتشار برخی اخبار و گزارش ها مبنی بر حذف و یا کمرنگ شدن زبان فارسی در افغانستان نگرانی هایی را میان جامعه فارسی زبان برانگیخت. مولوی خیرخواه وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان در واکنش به این نگرانی ها گفته بود: اعمال محدودیت برای زبان فارسی در افغانستان به هیچ عنوان صحت ندارد. ما هر دو زبان فارسی و پشتو را به رسمیت می شناسیم. وی همچنین تاکید کرده بود: حکومت سرپرست افغانستان بر خود وظیفه می داند تا هردو زبان را حفظ و تقویت کند.

امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان نیز در سفرش به تهران، زبان فارسی را مانند زبان پشتو، زبان رسمی افغانستان توصیف کرده و سید عبدالله پاچا ریاست اتحادیه ناشران افغانستان نیز زبان فارسی را دارای جایگاه ممتاز و مورد توجه کابل دانسته بود.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دستور رهبر طالبان درباره زبان فارسی/ ملاهبت الله مجازات تعیین کرد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دستور رهبر طالبان درباره زبان فارسی/ ملاهبت الله مجازات تعیین کرد"، کلیک کنید.