درمان اختلالات تیرویید را در بارداری جدی بگیرید

درمان اختلالات تیرویید را در بارداری جدی بگیرید

مدیر گروه پیشگیری و کنترل بیماری های معاونت بهداشت با هشدار نسبت به عواقب بی توجهی به درمان اختلالات تیرویید در بارداری، گفت: بی توجهی به درمان مشکلات تیرویید در زنان باردار ممکن است منجر به بروز عوارض جدی در مادر و جنین شود.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری وبگردی، محمدرضا سربازی مدیر گروه پیشگیری و کنترل بیماری های معاونت بهداشت ضمن گرامیداشت هفته جهانی اطلاع رسانی تیرویید از پنجم تا 11 خردادماه گفت: این هفته جهانی از 25 تا 31 ماه می توسط فدراسیون جهانی تیرویید با هدف افزایش سطح آگاهی مردم از بیماری های تیرویید، عوارض و راه های پیشگیری و درمان آن به عنوان هفته جهانی اطلاع رسانی تیرویید نامگذاری شده است.

وی با بیان اینکه تیرویید بزرگترین غده درون ریز بدن است، هورمون های تیروییدی را برای عملکرد درست و دقیق کل بدن ضروری دانست.

مدیر گروه پیشگیری و کنترل بیماری های معاونت بهداشت خاطرنشان کرد: هرگونه اختلال در عملکرد غده تیرویید یا ترشح هورمون های آن می تواند باعث اختلال در کارکرد بدن شود.

به گفته وی گرچه اختلالات تیروییدی در زنان شایع تر از مردان است، اما در همه جهان این اختلالات در هردو جنس و در تمام سنین شایع است.

سربازی با اشاره به این که عوامل زیادی در بروز اختلالات تیروییدی نقش دارند، کمبود ید در غذای مصرفی روزانه، ابتلا به دیابت، مصرف مستمر بعضی از دارو ها و مصرف دخانیات (سیگار، قلیان و …) را در بروز اختلالات تیروییدی موثر عنوان کرد.

وی افزود: مصرف نمک های غیر تصفیه شده و فاقد ید اثرات نامطلوبی بر عملکرد تیرویید خواهد داشت.

مدیر گروه پیشگیری و کنترل بیماری های معاونت بهداشت با تاکید بر لزوم درمان اختلالات تیرویید در زنان باردار گفت: بی توجهی به درمان مشکلات تیرویید در زنان باردار ممکن است منجر به بروز عوارض جدی در مادر و جنین شود.

سربازی سرطان تیرویید را یکی از بیماری های غده تیرویید برشمرد و یادآور شد اکثر سرطان های تیرویید در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان هستند.

وی تاکید کرد: اغلب گره های تیرویید غیرسرطانی هستند ولی پیگیری همه آنها ضروری است.

آزاده صفایی کارشناس بیماری های متابولیک و مسیول برنامه غربالگری نوزادان معاونت بهداشت نیز بر اهمیت پیشگیری از بیماری های تیرویید در نوزادان تاکید کرد و گفت: سلامت غده تیرویید در طبیعی بودن ضریب هوشی و رشد و نمو نوزادان و کودکان نقش اساسی دارد.

وی با اشاره به شیوع بیماری کم کاری تیرویید نوزادان در کشور افزود: تنها روش تشخیص زودرس کم کاری تیرویید نوزادان، انجام غربالگری نوزادان در روز های سه تا پنج روزگی است.

به گفته این کارشناس معاونت بهداشت، آزمایش غربالگری نوزادان با گرفتن چند قطره خون از پاشنه پای نوزاد انجام می شود.

صفایی خاطرنشان کرد: درمان نوزادان مبتلا به کم کاری تیرویید به سادگی و با مصرف منظم دارو به راحتی امکان پذیر است.

وی به والدین توصیه کرد حتماً در روز های سه تا پنج بعد از تولد با مراجعه به نزدیکترین مرکز غربالگری از سلامت نوزاد خود اطمینان حاصل کنند.

آزاده صفایی تاکید کرد: تشخیص زودهنگام و درمان به موقع این بیماری از عوارض جبران ناپذیر بیماری کم کاری تیرویید نوزادان نظیر کاهش شنوایی، کوتاه قدی، افت تحصیلی و عقب ماندگی ذهنی جلوگیری می کند.

به گفته وی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با دارا بودن 80 مرکز غربالگری در محدوده تحت پوشش آماده ارایه خدمات غربالگری نوزادان به کلیه نوزادان است.

رییس گروه تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه نیز با اشاره به نیاز مادران باردار به دریافت کافی ید توصیه کرد خانم هایی که تصمیم به بارداری دارند و مادران باردار و شیرده با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه های سلامت از مراقبت های ارایه شده توسط پزشک، مراقب سلامت و کارشناسان تغذیه بهره مند شوند و مکمل های مناسب و مورد نیاز را دریافت کنند.

فرشته فزونی با اشاره به تبلیغات نادرست در مورد نمک دریا (تصفیه نشده و فاقد ید)، سنگ نمک و نمک های رنگی گفت: مصرف این نمک ها به علت داشتن فلزات سنگین و آلودگی با آلاینده های شیمیایی بسیار مضر بوده و با خطر ایجاد سرطان همراه هستند.

به گفته وی نمک یددار تصفیه شده فاقد هرگونه ناخالصی است و مصرف نمک یددار در حد توصیـه شده برای تمام افراد جامعــه ضروری است و عارضـه جانبی ندارد.

فزونی تاکید کرد: بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، کلیوی و یا سایر بیماران مقدار مصرف روزانه نمک خود را طبق نظر پزشک معالج و مشاور تغذیه تنظیم کنند.

رییس گروه تغذیه معاونت بهداشت افزود: افراد برای تامین ید مورد نیاز بدن باید از نمک یددار تصفیه شده به مقدار کم و با شرایط نگهداری مناسب استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: برای پایدار ماندن ید باید نمک را در ظروف دربسته و تیره و دور از نور نگهداری کرد و نمک در انتهای پخت به غذا اضافه شود؛ همچنین هنگام خرید، نمک یددار تصفیه شده دارای بسته بندی مناسب، پروانه ساخت، تاریخ تولید و انقضا انتخاب شود.

به گفته این کارشناس تغذیه طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی، حداکثر مقدار مصرف روزانه نمک در افراد زیر 50 سال سالم کمتر از پنج گرم و در افراد بالای 50 سال، کودکان و بیماران قلبی و عروقی، فشارخون بالا و … روزانه کمتر از سه گرم است. البته این میزان نمک شامل نمک های پنهان در غذا مانند نان، پنیر و سایر انواع مواد غذایی هم می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "درمان اختلالات تیرویید را در بارداری جدی بگیرید" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "درمان اختلالات تیرویید را در بارداری جدی بگیرید"، کلیک کنید.