دادگاه لاهه به توقف عملیات اسراییل علیه رفح رای داد + واکنش ها

دادگاه لاهه به توقف عملیات اسراییل علیه رفح رای داد + واکنش ها

دادگاه لاهه از رژیم صهیونیستی خواست که عملیات در رفح را فوراً متوقف کند- حکمی که با استقبال حماس، هشدار گوترش درباره نادیده گرفتن آن و سردرگمی اتحادیه اروپا درباره اتخاذ واکنش درست همراه بود.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری وبگردی، دیوان دادگستری بین المللی در شهر لاهه هلند با 13 رای موافق و 2 رای مخالف حکم توقف فوری عملیات نظامی رژیم صهیونیستی در رفح را صادر کرد و بازگشایی گذرگاه رفح را برای ورود کمک های بشردوستانه به نوار غزه خواستار شد.

در حکم دیوان دادگستری بین المللی آمده است: اسراییل باید عملیات نظامی یا هر اقدام دیگری را در رفح متوقف کند. اسراییل باید گذرگاه رفح را برای ورود کمک های بشردوستانه به نوار غزه باز کند.

این نهاد قضایی بین المللی در ادامه حکم خود تاکید کرد: اسراییل باید دسترسی هر کمیته حقیقت یاب را به نوار غزه برای تحقیق درباره اتهام نسل کشی در این باریکه تضمین کند و باید ظرف یک ماه گزارشی از اقدامات خود را به دیوان بین المللی دادگستری ارایه کند.

به گفته قاضی «نواف سلام» رییس دیوان دادگستری بین المللی، امروز گفت که آفریقای جنوبی از دادگاه در خصوص اتخاذ تدابیر اضافی با توجه به عملیات های نظامی در رفح درخواست کرده است.

وی در این باره افزود: طبق معاهده منع نسل کُشی، هر گونه عملیاتی در رفح ممکن است به تخریب جزیی یا کلی در این شهر منجر شود و اسراییل بایستی فورا حملات نظامی به رفح را متوقف کند؛ از دیدگاه ما هر گونه عملیات نظامی در رفح، موجب ویرانی کلی در منطقه خواهد شد.

رییس دیوان لاهه همچنین گفت: دادگاه خواستار آزادی سریع و بدون شرط اسراست و اسراییل باید عملیات های نظامی یا هر گونه عملیات دیگر در رفح را متوقف کند و گذرگاه رفح را بازگشایی کند، اسراییل همچنین باید ورود هر گونه کمیته حقیقت یاب به نوار غزه برای تحقیق درباره اتهام نسل کُشی را تضمین کند.

همزمان، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد که حکم دادگاه لاهه به اسراییل برای توقف عملیات نظامی در رفح «الزام آور» است و همه طرف ها باید از آن پیروی کنند.

گوترش در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: مطابق اساسنامه دیوان، ما فوراً اطلاعیه این حکم را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع خواهیم داد.

جنبش حماس نیز از حکم دیوان بین المللی دادگستری در خصوص توقف فوری جنگ علیه رفح استقبال اما با این وجود اعلام کرد که انتظار داشتیم این دادگاه حکمی درباره توقف این تجاوزات و نسل کُشی علیه ملت فلسطین در سراسر نوار غزه و نه تنها در رفح صادر کند چراکه آنچه در جبالیا و غیره رخ می دهد، کمتر از جنایتی نیست که در رفح اتفاق می افتد.

حماس همچنین از جامعه جهانی و سازمان ملل برای اعمال فشار بر رژیم اشغالگر جهت ملزم کردن رژیم اشغالگر به پایبندی به حکم دیوان لاهه و اقدام جدی برای اجرای تمامی قطعنامه های سازمان ملل که ارتش رژیم اشغالگر را به توقف نسل کُشی ملزم می کند، فراخواند.

«جوزپ بورل» مسیول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم تاکید کرد که این اتحادیه باید مواضع روشنی را انتخاب کند. او به صراحت گفت که ما باید میان نهادهای بین المللی برقرارکننده حاکمیت قانون یا حمایت از اسراییل یکی را انتخاب کنیم.

دیدبان حقوق بشر نیز در بیانیه ای گفت که حکم دیوان بین المللی دادگستری نشان می دهد که اوضاع در غزه تا چه اندازه وخیم است. «بالکیس جراح» عضو دیده بان حقوق بشر گفت که تصمیم دادگاه لاهه احتمال کاهش رنج انسانی در غزه را برجسته می کند اما وظیفه دولت ها است که اسراییل را برای اجرای تصمیمات این دادگاه تحت فشار قرار دهند.

گاردین پیشتر نوشته بود که صدور چنین حکمی، به انزوای بین المللی اسراییل دامن می زند.

در همین رابطه، حکم دیوان دادگستری بین المللی واکنش هایی را هم در محافل سیاسی داخل اسراییل ایجاد کرد. «یاییر لاپید» رییس کابینه مخالفان رژیم از دیوان بین المللی دادگستری انتقاد کرد. لاپید گفت که دیوان بین المللی دادگستری هیچ ارتباطی بین اتمام درگیری ها در رفح و بازگرداندن اسرا ایجاد نکرده است.

 

«میکی زوهار» وزیر فرهنگ و ورزش رژیم هم گفت که عملیات در رفح تا زمان بازگشت اسرا ادامه خواهد یافت. به ادعای زوهار، تنها راه برای نجات دادن جان اسرا اعمال فشار بر حماس است. او گفت: «تا زمانی که این اتفاق رخ ندهد واضح است که امکانی برای توقف مبارزه در رفح وجود ندارد.»

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دادگاه لاهه به توقف عملیات اسراییل علیه رفح رای داد + واکنش ها" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دادگاه لاهه به توقف عملیات اسراییل علیه رفح رای داد + واکنش ها"، کلیک کنید.