بهبود روابط با کشورهای منطقه در دولت سیزدهم در اوج سطح تعارضات

یک کارشناس مسایل غرب آسیا تاکید کرد: یکی از نقاط قوت فعالیت شهیدان رییسی و امیرعبداللهیان عملکرد آنها در حوزه سیاست خارجی به خصوص منطقه بود چنانکه در این مدت ایران توانست علی رغم اینکه سطح تعارضات در منطقه بالا رفته بود، روابط دو جانبه خود را با کشورهای منطقه بهبود دهد.

به گزارش وبگردی، یکی از اولویت های دولت سیزدهم در طول سه سال گذشته، گسترش روابط با کشورهای همسایه به خصوص کشورهای عربی و اسلامی بود و بنا به اذعان بسیاری از کارشناسان مسایل بین الملل، کارنامه این دولت در این عرصه موفقیت آمیز بوده است و در این ارتباط می توان به برقراری روابط مجدد بین ایران و عربستان و تلاش برای ارتقای روابط با مصر و حل برخی از اختلافات با بحرین به منظور عادی سازی روابط بین 2 کشور اشاره کرد.

در راستای تداوم این تلاش ها، ایران و مصر اقدام به تدوین نقشه راه برای گسترش روابط کردند و در همین چارچوب در طول یک سال گذشته به خصوص بعد از حمله رژیم صهیونیستی شاهد دیدار و رایزنی تلفنی چندین باره روسای جمهور و وزیران امور خارجه ایران و مصر در ارتباط با روابط دو جانبه و منطقه بودیم.

بهبود روابط با کشورهای منطقه در دولت سیزدهم در اوج سطح تعارضات
گفت وگوی امیرعبداللیهان و وزیر خارجه مصر

در پی شهادت رییس جمهور و وزیر امور خارجه، رییس جمهور مصر از اولین سران کشورهای عربی و اسلامی بود که این حادثه را تسلیت گفت و وزیر امور خارجه دولت خود را  برای ادای احترام به شهدای خدمت و ابراز همدردی با دولت و ملت ایران راهی تهران کرد.

در پی شهادت رییس جمهور و وزیر امور خارجه ایران، دولت بحرین روز چهارشنبه، وزیر امور خارجه این کشور  را در راس هیاتی برای همدردی با دولت و ملت ایران راهی تهران کرد و در روز پنج شنبه نیز «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین در دیدار خود با «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه در مسکو گفت: ما در گذشته مشکلاتی با ایران داشتیم، اما الان هیچ مشکلی وجود ندارد بر این اساس هیچ دلیلی برای به تعویق افتادن عادی سازی روابط با ایران وجود ندارد.

 در بیش از یک سال گذشته که روابط دیپلماتیک تهران و ریاض بار دیگر برقرار شده  است و سفرای دو کشور در ایران و عربستان مستقر شده اند  بارها شاهد رایزنی و تعامل نزدیک مقامات ارشد دو کشور در مورد مسایل دو جانبه و منطقه بودیم چنان که سید ابراهیم رییسی سال گذشته برای شرکت در نشست اضطراری سران سازمان همکاری اسلامی در ریاض عازم عربستان شد و با ولیعهد این کشور دیدار و رایزنی کرد و وزیران امور خارجه دو کشور نیز سفری دو جانبه به عربستان  و ایران داشتند.  

برای شرکت در مراسم تشییع و ادای احترام به شهیدان رییسی و امیرعبداللهیان، پادشاه این کشور فرستاده ویژه خود را به همراه وزیر امور خارجه این کشور عازم ایران کرد تا پیام تسلیت مقامات سعودی را به تهران اعلام کنند.

ولیعهد عربستان نیز روز جمعه در تماس تلفنی با  محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری ایران، فقدان آیت الله رییسی، رییس جمهور شهید را تسلیت گفت و بر ادامه راه ایشان در احیا و توسعه مناسبات دوجانبه و منطقه ای تاکید کرد.

مخبر  نیز در این تماس تلفنی بر دعوت رییس جمهور شهید ایران از بن سلمان برای سفر به تهران تاکید کرد و افزود: همانگونه که رییس جمهور  فقید ما پیش از این از جنابعالی برای سفر به ایران دعوت کرده بود، مجددا از جنابعالی دعوت می کنم به کشور دوست و برادر خود سفر کنید.

بهبود روابط با کشورهای منطقه در دولت سیزدهم در اوج سطح تعارضات
دیدار رییس جمهور این و ولیعهد عربستان

 محمد بن سلمان نیز  ضمن پذیرش این دعوت متقابلا از سرپرست ریاست جمهوری برای سفر به عربستان دعوت کرد.

«حسین آجرلو» کارشناس مسایل غرب آسیا در گفت وگو با وبگردی در ارتباط با عملکرد دولت سیزدهم در حوزه منطقه ای و ارتقاء جایگاه ایران در این حوزه تصریح کرد: واقعیت این است که یکی از نقاط قوت فعالیت شهیدان ابراهیم رییسی و حسین امیرعبداللهیان حوزه سیاست خارجی بود. این دو شهید با خط و مشی و نقشه راهی که اتخاذ کرده بودند، تلاش کردند که روابط ایران با همسایگان و کشورهای غیرغربی ارتقا دهند.

این کارشناس مسایل غرب آسیا تصریح کرد: در حوزه کشورهای غیرغربی شاهد این بودیم که روابط دو جانبه ایران با کشورهای حوزه آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین ارتقا پیدا کرد و ما به عضویت سازمان های مهم منطقه ای و بین المللی از جمله شانگهای، بریکس و اوراسیا درآمدیم.

آجرلو همچنین با بیان اینکه در این مدت علی رغم اینکه سطح تعارضات در منطقه بالا رفته بود، روابط دو جانبه ایران با کشورهای منطقه بهبود پیدا کرده بود، اظهار کرد: در این دوره شاهد از سر گیری روابط مجدد ایران و عربستان با میانجیگری چین بودیم و در پی آن تلاش های خوبی برای ارتقاء روابط با کشورهایی چون مصر و حتی بحرین صورت گرفت.

آجرلو همچنین با بیان اینکه در این سه سال تحرکات دیپلماتیک کشور نیز افزایش پیدا کرده بود، گفت: ما پیش از این نیز کم و بیش  شاهد اتفاقاتی مثل هفتم اکتبر بودیم ولی به این میزان شاهد تحرکات دیپلماتیک و پیوست رسانه ای و دیپلماسی در این حوزه نبودیم. آقای امیرعبداللهیان چون خود بر روی منطقه مسلط بودند، دیپلماسی فعالی را در عرصه منطقه و جریان مقاومت به پیش می بردند و در همین ارتباط شاهد سفرهای متعدد منطقه ای و رایزنی و گفت وگو در این حوزه بودیم چنانکه آقای امیرعبداللهیان در طول هشت ماهی که از جنگ غزه می گذشت بارها چندین سفر منطقه ای انجام دادند و به صورت مستمر با مسیولان کشورهای مختلف منطقه و همچنین جریان مقاومت به صورت تلفنی در مورد آخرین تحولات  رایزنی و گفت وگو داشتند.

بهبود روابط با کشورهای منطقه در دولت سیزدهم در اوج سطح تعارضات
دیدار امیرعبداللهیان و اسماعیل هنیه، رییس دفترسیاسی حماس

وی با بیان اینکه عملکرد دستگاه سیاست خارجی در حوزه منطقه باعث شده بود که ما در حوزه های دیگر نیز به موفقیت های خوبی دست پیدا کنیم، در بخش پایانی صحبت های خود گفت: حضور گسترده مقامات کشورهای مختلف در مراسم تشییع شهیدان رییسی و امیرعبداللهیان نمونه عینی از سطح بالای فعالیت های دیپلماتیک دولت سیزدهم است.

پایان خبر وبگردی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بهبود روابط با کشورهای منطقه در دولت سیزدهم در اوج سطح تعارضات" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بهبود روابط با کشورهای منطقه در دولت سیزدهم در اوج سطح تعارضات"، کلیک کنید.