بسته شدن قرارداد دایم در کارهای با ماهیت مستمر

بسته شدن قرارداد دایم در کارهای با ماهیت مستمر

یک کارشناس حوزه کار با اشاره به آماده شدن لایحه امنیت شغلی گفت: در کارهای با ماهیت مستمر باید پس از یک دوره آزمایشی با کارگر قرارداد دایم بسته و توسط کارفرما رسمی شود تا با انگیزه بالاتر به فعالیت ادامه بدهد و بازدهی بهتری داشته باشد.

ولی الله صالحی در گفت وگو با وبگردی، درباره تصویب لایحه امنیت شغلی اظهار کرد: اخیرا در همایش ملی کار اعلام شد که لایحه امنیت شغلی آماده شده و نمایندگان مجلس جدید باید آن را تبدیل به قانون کنند.این لایحه حایز اهمیت است، زیرا امنیت شغلی برای کارگر مهم است و ما بارها اعلام کردیم که وقتی کارگر وارد کارخانه ای می شود که کارش ماهیت مستمر دارد باید بعد از یک دوره آموزشی یا آزمایشی یا هر عنوان دیگری رسمی شود تا بداند که در این کارگاه یا کارخانه به رسمیت شناخته می شود.

این کارشناس بازار کار افزود: این کار هم به نفع کارگر است، چون به آن محیط تعلق خاطر پیدا می کند و هم به نفع کارفرماست چون بهره وری کارگاه را تضمین کند.

صالحی تصریح کرد: وقتی کارگر پنج سال در یک محیط فعالیت می کند به کارگر ماهر و استادکار تبدیل می شود و کارفرما می تواند از ظرفیت بالقوه این نیروی کار استفاده کند؛ در واقع بعد از یک دوره آزمایشی باید با کارگر قرارداد دایم بسته شود و کارفرما او را استخدام کند. بنابراین در کارهایی که ماهیت دایم دارند کارگر پس از یک دوره کوتاه آزمایشی باید رسمی شود تا بتواند به فعالیت خود با انگیزه بالاتر ادامه بدهد و زمانی که تبدیل به کارگر ماهر و استادکار شد، بازدهی بهتری داشته باشد.

این کارشناس حوزه کار با بیان اینکه در لایحه سقف پیشنهادی برای تبصره 1 و 2 ماده 7 قانون کار پنج سال پیشنهاد شده است، اظهار کرد: این پیشنهاد یک راهکار است و اگر عملیاتی شود خوب است ولی در مورد کارهای پروژه ای نمی شود کاری کرد. فرد در یک پروژه مشغول کار می شود که تاریخ انقضا دارد. وقتی پروژه تمام می شود کار کارگر هم تمام می شود اما بحث ما بیشتر روی کارهایی است که مثل تولید خودرو یا لوازم خانگی ماهیت مستمر دارند.

صالحی در پایان تاکید کرد: اگر در لایحه، سقف پیشنهادی کمتر از پنج سال بود بهتر بود ولی همین پیشنهاد هم اگر به درستی عملیاتی شود راهی است که می تواند مثمرثمر باشد.

پایان خبر وبگردی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بسته شدن قرارداد دایم در کارهای با ماهیت مستمر" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بسته شدن قرارداد دایم در کارهای با ماهیت مستمر"، کلیک کنید.