برگزاری جلسه ستاد اربعین کرمانشاه

برگزاری جلسه ستاد اربعین کرمانشاه

به گزارش خبرنگار وبگردی کرمانشاه، جلسه ستاد اربعین استان صبح امروز جمعه (25 خردادماه) با حضور رییس ستاد اربعین کشور، استاندار کرمانشاه و مسیولان استانی در سالن شهید سلیمانی استانداری کرمانشاه برگزار شد.

سید مجید میراحمدی رییس ستاد اربعین کشور در ابتدای جلسه ضمن ابراز خرسندی از عملکرد مرز خسروی در اربعین سال قبل، اظهار کرد: در سال قبل مرز خسروی با تلاش های فراوانی که صورت گرفت، خوش درخشید.

وی با اشاره به تردد بیش از یک میلیون نفر از مرز خسروی در سال گذشته و رضایت مردم افزود: این رضایتمندی محصول مجاهدت ها و تلاش های شبانه روزی است که برخلاف برگزاری اربعین در شرایط سخت آب و هوایی حاصل شد.

رییس ستاد اربعین کشور ضمن اشاره به بازدیدهای شب گذشته از مرز خسروی تصریح کرد: امید است که این سفر پرحلاوت و نشاط معنوی در سال جاری بهتر از سال گذشته در این مرز میزبانی شود.

میراحمدی در پاسخ به اعلام نیازهای صورت گرفته در جلسه ستاد اربعین استان ادامه داد: باید سعی شود طرح هایی که دارای اولویت اجرا هستند، به نتیجه رسیده شود و طرح های عمرانی که برای اربعین امسال ردیف بودجه دارند باید تخصیص 100 درصدی به آن ها صورت گیرد.

وی در خصوص تامین اعتبار نیازمندی های اربعین در استان کرمانشاه مطرح کرد: در خصوص نیازمندی های مطرح شده که ردیف بودجه برای آن در نظر گرفته نشده است به غیراز جاده برکت که توسط سازمان برنامه وبودجه آن باید صورت گیرد، مجموعاً 2 هزار میلیارد ریال به استانداری اختصاص داده می شود تا استاندار نیز متناسب با اولویت ها تقسیم بندی کنند.

رییس ستاد اربعین کشور توجه به مسیله بهداشت و درمان را از جمله مسایل اولویت دار دانست و تخصیص 300 میلیارد ریالی را موردنیاز این حوزه اعلام کرد.

وی نبود پایانه مناسب مسافربری و حمل ونقل در خسروی و حتی در مرز عراق را ضعف این مرز عنوان و اشاره کرد: در خصوص پایانه مسافربری در خاک عراق که از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست، مجدداً با مسیولان عراقی رایزنی خواهد شد که در صورت نیاز و عدم توانایی عراق در تجهیز این پایانه، از منابع قیری که بنا بود از دولت بگیریم صحبت خواهیم کرد که برای ساماندهی این پایانه به کار ببریم و خودمان آنجا را تجهیز کنیم و در خصوص پایانه داخلی نیز باید اقدامات اصلاحی تعجیل پیدا کند.

میراحمدی اضافه کرد: پایانه مسافربری خسروی نیازمند احداث برای ساماندهی امور زایران است و پایانه موقت در زمینی به مساحت یک هزار و 700 هکتار احداث خواهد شد و طی مراحل بعد پایانه ثابت پس از جانمایی تاسیس می شود تا رفاه بیشتر امور را داشته باشیم.

میراحمدی بابیان تلاش برای در نظر گرفتن ساختمان بهتر برای پلیس مرزبانی ادامه داد: تلاش خواهیم کرد که این موضوع را پس از موافقت فرمانده مرزبانی کشور، از منابع ستاد اربعین هزینه این جابه جایی و ساخت مکان جدید پرداخت کنیم، هرچند که به امسال نخواهد رسید اما با اختصاص اعتبار پنجاه میلیارد ریالی کار را امسال شروع خواهیم کرد.

وی به تعریض محل عبور زایران از نقطه صفر مرزی اشاره کرد و گفت: سال گذشته با تمهیدات اندیشیده شده درب دوم مرز خسروی ایجاد شد تا تردد زایران با شرایط بهتری انجام گیرد، زیرا طی سال گذشته ازدحام زوار را در مسیر رفت وبرگشت زوار شاهد بودیم و این درب بر اساس شرایط مرزی و بدون هیچ گونه مشکلی تاسیس شد.

همچنین وی ساماندهی ناوگان اتوبوس رانی را از اولویت های ایجاد رفاه زایران دانست و تاکید کرد: با توجه به اینکه ناوگان داخلی فقط امکان انتقال زایران را تا منطقه حسینیه در بغداد را دارند، تلاش خواهیم کرد با رایزنی هایی که در آینده خواهیم کرد، در صورت امکان زایران توسط ناوگان های داخلی به نزدیک ترین مکان به شهر کاظمین انتقال داده شوند.

وی مدیریت گرمای در مرز را مهم عنوان کرد و گفت: باید هرجایی که محل عبور زایرین مخصوصاً در حدفاصلی که از خودرو پیاده می شود و تا زمانی که از مرز خارج می شود دچار گرمازدگی نشود و هر قسمتی که نیاز هست در خارج از پایان نیز از سایه بان استفاده شود

رییس ستاد مرکز اربعین به لزوم تشکیل کمیته آب در استان و معرفی فردی به عنوان مسوول این کمیته تاکید کرد و گفت: تامین آب خنک در مرز حداقل انتظار زایر از ما در مرزها است که این امر نیازمند تعیین مسیول برای پیگیری تعهدات داده شده دستگاه ها درزمینه ی تامین آب شرب و یخ لازم در مرز است.

میراحمدی باوجوداینکه آب و فاضلاب استان کرمانشاه درصدد است که سردخانه ای مناسب نیاز مرز خسروی در منطقه احداث کند و در حال حاضر در مرحله پایه گذاری سوله سردخانه است، مبلغ صد میلیارد ریال را برای تجهیز این سردخانه تصویب کرد.

رییس ستاد اربعین کشور تشریح کرد: طی جلساتی که با معاون اول رییس جمهور و وزیر کشور برگزار شد سهم دستگاه های مختلف اجرایی برای تامین یخ و آب موردنیاز زایران مشخص شده، زیرا تامین آب و فضای استراحت خنک یکی از نیازهای اصلی زوار است.

میراحمدی خاطرنشان کرد: صد میلیارد ریال برای تاسیس کارخانه یخ به آبفای استان کرمانشاه تخصیص می باید تا کار ساخت و راه اندازی را در سریع ترین زمان ممکن دنبال کند و در حوزه روشنایی معابر مرز خسروی از شرایط مناسب و خوبی برخوردار است، اما برای باید برای تامین روشنایی پارکینگ ها برنامه ریزی کرد.

همچنین وی مصوب کرد که 21 میلیون بطری نیم لیتری آب به سمت مرز خسروی گسیل شود و در ادامه 35 میلیارد ریال نیز برای تجهیز سردخانه ارتش اختصاص یابد.

پس از طرح موضوع مشکلات فاضلاب مرز خسروی توسط داودی مدیرکل آب و فاضلاب استان کرمانشاه، میراحمدی اضافه کرد: با توجه به اینکه دیگر جمع آوری تاسیس و تکمیل شبکه فاضلاب خسروی به صورت سنتی امکان پذیر نیست برای مرتفع کردن امور آن 800 میلیارد ریال تامین خواهد شد که 500 میلیارد ریال توسط وزارت کشور و ستاد اربعین تامین خواهد شد.

میراحمدی در پایان از تلاش برای احیای مرز خسروی سخن گفت و افزود: تمام تلاش ما بر این است که مرز خسروی نه تنها در ایام اربعین حسینی، بلکه در ایام غیر از اربعین موردتوجه زایران قرار گیرد و درصدد هستیم که کاروان های حج و زیارت در سطح کشور را هم بیش ازپیش به سمت این مرز هدایت کنیم.

با توجه به طرح های عمرانی و زیرساختی دیگر در استان، در جلسه ستاد اربعین استان در امروز درنهایت بناشده که مبلغ 713 میلیارد و 500 میلیون تومان از محل اعتبارات به استان کرمانشاه اختصاص داده شود.

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برگزاری جلسه ستاد اربعین کرمانشاه" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برگزاری جلسه ستاد اربعین کرمانشاه"، کلیک کنید.