ایجاد انسجام و وحدت در روابط خارجی از جمله دستاوردهای وزیر شهید بود

ایجاد انسجام و وحدت در روابط خارجی از جمله دستاوردهای وزیر شهید بود

وبگردی/خراسان رضوی یک تحلیلگر مسایل منطقه گفت: انسجام در روابط خارجی، نقطه قوت و موتور پیشرانی بود که توانست دیپلماسی فعالی از ایران در عرصه بین الملل به نمایش بگذارد.

«اصغر زارعی» در گفت وگو با وبگردی ضمن عرض تسلیت به ملت ایران به خاطر شهادت آیت الله رییسی، حسین امیرعبداللهیان و همراهانشان، با اشاره به دیپلماسی فعال و توفیقات ارزنده دولت سیزدهم در بعد سیاست خارجی، اظهار کرد: در دوره ریاست جمهوری شهید رییسی، دولت ایران تلاش کرد شکاف و فاصله ای که با برخی از کشورها در دوران دولت های پیشین ایجاد شده بود را پر کند و روابط سازنده و مثبتی با کشورهای همسایه و منطقه برقرار سازد.

وی اضافه کرد: در دولت سیزدهم بسیاری از مشکلاتی که با برخی از کشورهای همسایه مانند عربستان، مصر و سایر کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای داشتیم، کمرنگ شد و روابطمان با آن ها رو به بهبودی رفت. پس از ترمیم روابط با عربستان، اعزام سفرا به پایتخت های یکدیگر انجام شد و انسدادهای شکل گرفته در رابط فی مابین به طور تدریجی برطرف شد. همچنین دولت آیت الله رییسی با انجام اقداماتی نظیر عضویت در پیمان های شانگهای و بریکس، گام های بزرگی برداشت و توانست بسیاری از موانعی که در عرصه دیپلماسی ایجاد شده بود را یکی پس از دیگری مرتفع کند و تعامل با کشورهای همسایه به نحو قابل قبولی دچار تحول شد.

این تحلیلگر مسایل منطقه با اشاره به اینکه دستاوردهای دولت در دوران آیت الله ابراهیم رییسی در مدت کوتاه 2 سال و چند ماهه حاصل شده، گفت: طبق اخباری که در چند روز گذشته منتشر شد، دولت سیزدهم توانست میزان بهره برداری و تولید نفت را به 3 میلیون و 300 هزار بشکه در روز افزایش دهد و تجارت با آفریقا، آمریکای لاتین، شرق دور و حتی کشورهای اروپایی را گسترش دهد. امروز کشورهای اروپایی نسبت به ایران نگاه مثبت و سازنده تری دارند. همچنین روابطمان با کشورهایی مانند روسیه، چین، ژاپن و سایر کشورها از روند رو به توسعه و متعادل برخوردار شده است .

زارعی با بیان اینکه تجارب شهید امیرعبداللهیان در این دستاوردها تاثیرات زیادی داشته است، عنوان کرد: آقای امیرعبداللهیان ارتباطات نزدیکی با جریانات سیاسی در کشور داشت و به خصوص همکاری هایی با حاج قاسم سلیمانی انجام داده بود. آثار این ارتباطات سازنده با محور مقاومت، امروز نقطه قوت ماست و تاثیرگذاری متقابل میدان و دیپلماسی باعث قدرت ما در جهان شده است. از سویی دیگر همکاری های موفقی میان آقای امیرعبداللهیان با سازمان ها و نهادهای داخلی و بین المللی وجود داشت. ایشان از تجارب خوبی برخوردار بود؛ چندین دوره معاونت وزارت خارجه را برعهده داشت،  دستیار ویژه رییس مجلس و مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی در دوره ریاست آقای لاریجانی بود و در سوابقش سمت های مختلفی در حوزه دیپلماسی وجود دارد. 

وی ادامه داد: شهید امیرعبداللهیان تعاملات خوبی در محافل منطقه ای و بین المللی داشت و چهره ای شناخته شده به شمار می رفت. نزدیکی او به سیاست های اصولی نظام و اعتقادی که نسبت به سیاست های جمهوری اسلامی داشت باعث می شد اعتماد و پیوندهای بیشتری میان کشور با طرف های مقابل ایجاد شود. آن دوگانگی که در عرصه دیپلماسی در دوره های قبل مشاهده می شد، در این دوره برطرف شود و انسجام، هماهنگی و وحدت در روابط خارجی ما در عرصه عملیاتی و رفتاری ایجاد گردید. با شناختی که از نظام سلطه داشت از چارچوب هایی که غرب تعریف می کرد، فاصله گرفت و تلاش داشت فعالیت های دیپلماتیک خود را در چارچوب سیاستی مستقل و مبتنی بر اصول و منافع ملی پیگیری کند. 

پایان خبر وبگردی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایجاد انسجام و وحدت در روابط خارجی از جمله دستاوردهای وزیر شهید بود" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایجاد انسجام و وحدت در روابط خارجی از جمله دستاوردهای وزیر شهید بود"، کلیک کنید.