امضای مهم قرارداد های نفتی | تولید افزایش یافت؟

امضای مهم قرارداد های نفتی | تولید افزایش یافت؟

آفتاب نیوز :

توسعه میادین نفتی و سرمایه گذاری در آن ها، می تواند نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور داشته باشد.

قرارداد های طرح توسعه و بهره برداری با سرمایه گذاری حدود 2 میلیارد دلار امروز به امضا رسید.

 قرارداد میدان نفتی چنگوله همسو با برنامه های 5 ساله توسعه کشور مبنی بر توسعه و تولید حداکثری از میدان های نفتی به ویژه میدان های مشترک، بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC) امضا شد.

میدان مشترک نفتی چنگوله در بلوک اناران منطقه چین خورده زاگرس، حوضه رسوبی فارس، در استان ایلام در حدود 50 کیلومتری جنوب شرقی شهر مهران و 5 کیلومتری شمال مرز ایران و عراق واقع شده است. این میدان حدود 4 هزار و 800 میلیون بشکه نفت خام درجا دارد.

وزارت نفت دولت سیزدهم همسو با برنامه های پنج ساله توسعه کشور مبنی بر توسعه و تولید حداکثری از میدان های نفتی، به خصوص میدان های مشترک، پس از مذاکرات فنی، قراردادی و مالی فشرده، قرارداد طرح توسعه و بهره برداری میدان نفتی چنگوله را با شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC) نهایی و امضا کرد.

مدت این قرارداد 20 سال است و در طول دوره قرارداد، مقدار تولید برآوردی تجمعی حدود 228 میلیون بشکه نفت خام از این میدان مشترک خواهد شد. تفاهم نامه اولیه مطالعه توسعه این میدان فروردین 1398 امضا و مذاکرات آن انجام شد، اما به دلیل اختلاف در هزینه های توسعه و پذیرفته نشدن طرح پیشنهادی، مذاکرات متوقف شد که با مذاکرات دوباره از زمستان پارسال، سرانجام این مذاکرات به امضای قرارداد با هدف تولید روزانه 60 هزار بشکه نفت از میدان منجر شد.

این موضوع به منظور برداشت حداکثری از این میدان، ایجاد اشتغال به ویژه در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته غرب کشور و استان ایلام، هدایت نقدینگی کشور به طرح های منتخب نفت و گاز با حداکثر سوددهی، استفاده حداکثری از ظرفیت شرکت های ایرانی اکتشاف و تولید (E&P)، توسعه زیرساخت های اجتماعی و اقتصادی استان های ایلام و کرمانشاه همسو با اهداف دولت سیزدهم و مجلس شورای اسلامی برای برداشت حداکثری از میدان های نفتی و خدمت به مردم محروم منطقه در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت.

عملیات اجرایی این طرح با سرمایه گذاری مستقیم هزار و 251 میلیون دلار شامل حفاری 25 حلقه چاه جدید شامل حفاری سه حلقه چاه توصیفی، تعمیر دو حلقه چاه موجود، تکمیل 18 حلقه چاه تولیدی سروک (ایلام و فهلیان در صورت اثبات نفت قابل بازیافت)، حفاری دو حلقه چاه تزریق پساب و احداث تاسیسات روسطحی شامل احداث تاسیسات فرآورش مرکزی نفت و گاز، اجرای خطوط انتقال نفت و گاز و احداث تاسیسات سرچاهی و خطوط لوله جریانی است.

از مزایای این طرح می توان به جذب سرمایه، تسریع در طرح توسعه و بهره برداری میدان نفتی چنگوله اشاره کرد، همچنین عواید ناشی از اجرای این طرح نیز شامل درآمد حدود 13 میلیارد دلاری در دوره قرارداد و تامین پایدار و مطمین گاز مورد نیاز طرح کارخانه گاز و گاز مایع 3100 است. شرکت ملی نفت ایران در نظر دارد به منظور افزایش رفاه مردم و در قالب اجرای مسیولیت اجتماعی (CSR)، 11 میلیون دلار برای بهبود زیرساخت های منطقه هزینه کند.

قرارداد توسعه میدان نفتی بند کرخه هم با ذخیره درجای 980 میلیون بشکه نفت همسو با برنامه و سیاست های کلان کشور و اقتصاد مقاومتی مبنی بر توسعه و تولید حداکثری از میدان های نفتی، پس از مذاکرات فنی، قراردادی و مالی فشرده امضا شد. این میدان در استان خوزستان در 20 کیلومتری شهر اهواز قرار دارد و با میدان های اهواز، مشتاق، آب تیمور و سوسنگرد همجوار بوده و در فروافتادگی دزفول و بلوک اکتشافی وبگردی واقع شده است.

ساختمان تاقدیسی میدان بند کرخه با ابعاد 60 در 5 کیلومتر دارای دو کوهانک شمالی و جنوبی است و تاکنون سه حلقه چاه اکتشافی در این میدان حفاری شده که وجود هیدروکربور مایع در بخش کوهانک جنوبی در سازند ایلام به اثبات رسیده است.

حجم نفت درجای این میدان حدود 980 میلیون بشکه است و همسو با برنامه و سیاست های کلان کشور و اقتصاد مقاومتی مبنی بر توسعه و تولید حداکثری از میدان های نفتی، پس از مذاکرات فنی، قراردادی و مالی فشرده، قرارداد توسعه آن با شرکت توسعه نفت و گاز مپنا نهایی و امضا شد.

مدت این قرارداد 15 سال است و در طول دوره قرارداد، تولید برآوردی تجمعی حدود 56 میلیون و 600 هزار بشکه نفت خام خواهد بود. این قرارداد به منظور برداشت حداکثری از این میدان، ایجاد اشتغال به ویژه در مناطق غرب کارون، هدایت نقدینگی کشور به طرح های منتخب نفت و گاز و حداکثر سوددهی، استفاده حداکثری از ظرفیت شرکت های ایرانی اکتشاف و تولید (E&P)، توسعه زیرساخت های اجتماعی و اقتصادی استان خوزستان در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت.

عملیات اجرایی این طرح با سرمایه گذاری مستقیم 435 میلیون دلار شامل حفاری 11 حلقه چاه تولیدی، یک حلقه چاه ارزیابی، یک حلقه چاه دفع پساب، تعمیر یک حلقه چاه، احداث تاسیسات سرچاهی و خطوط لوله جریانی و احداث تاسیسات فرآورش و انتقال نفت خام است که پیش بینی می شود حدود 2 هزار و 500 فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کند. جذب سرمایه، تسریع در طرح توسعه و بهره برداری میدان بند کرخه و برآورد عواید 3 میلیارد و 500 میلیون دلاری برای دولت در دوره قرارداد، از مزایای این طرح است.

مقرر شده به منظور افزایش رفاه مردم در قالب اجرای مسیولیت اجتماعی (CSR)، 4 میلیون و 300 هزار دلار برای بهبود زیرساخت های مناطق پیرامومی میدان بند کرخه هزینه کند.

قرارداد خرید خدمات فرآورش نفت خام نیز با استفاده از تاسیسات فرآورش سیار نفت (SkidMounted) در قالب قرارداد مشارکت عمومی – خصوصی ساخت، مالکیت و بهره برداری (BOO) به صورت جداگانه با شرکت توسعه نفت و گاز مپنا و گروه صنعتی مهام شرق امضا شد.

همچنین دو قرارداد خرید خدمات فرآورش نفت خام با استفاده از تاسیسات فرآورش سیار نفت در قالب قرارداد مشارکت عمومی – خصوصی ساخت، مالکیت و بهره برداری (BOO) به صورت جداگانه با شرکت توسعه نفت و گاز مپنا و گروه صنعتی مهام شرق امضا شد.

قرارداد ساخت واحد فرآورش نفت خام میدان های قلعه نار، کبود و بالارود با ظرفیت روزانه 40 هزار بشکه به مدت 10 سال و سرمایه گذاری 100 میلیون دلار با شرکت توسعه نفت و گاز مپنا و قرارداد ساخت واحد فرآورش نفت خام میدان منصوری (آسماری) با ظرفیت روزانه 75 هزار بشکه به مدت 10 سال و سرمایه گذاری 140 میلیون دلار با گروه صنعتی مهام شرق امضا شد.

از ویژگی های این دو قرارداد می توان به مشارکت بخش خصوصی با سرمایه گذاری حدود 250 میلیون دلاری در بالادست صنعت نفت، استفاده از الگوی قرارداد های مشارکت عمومی – خصوصی مطابق شعار سال، سیاست های اقتصاد مقاومتی، برنامه هفتم و قانون تامین مالی زیرساخت ها، افزایش روزانه 115 هزار بشکه ای ظرفیت فرآورش نفت خام و ایجاد اشتغال پایدار به منظور ساخت تاسیسات یادشده و بهره برداری بلندمدت از واحد های فرآورشی ایجادشده در استان خوزستان اشاره کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "امضای مهم قرارداد های نفتی | تولید افزایش یافت؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "امضای مهم قرارداد های نفتی | تولید افزایش یافت؟"، کلیک کنید.