آیا بازنشستگان نمی توانند از مستمری 1403 شکایت کنند؟

آیا بازنشستگان نمی توانند از مستمری 1403 شکایت کنند؟

آفتاب نیوز :

در اردیبهشت ماه سال جاری، هیات تخصصی دیوان عدالت با صدور رایی، شکایت بازنشستگان تامین اجتماعی به مزد 1402 را مردود دانست؛ در این رای، اجرایی نشدن ماده 96 قانون تامین اجتماعی در افزایش 27 درصدیِ حداقل مستمری 1402 قبول نشده است.

حال جمعی از بازنشستگان که قصد داشتند از افزایش 35 درصدی حداقل مستمری 1403 شکایت کنند، بلاتکلیف مانده اند؛ یدالله فرجی، فعال صنفی بازنشستگان کارگری، با بیان اینکه «ماده 96 تاکید دارد حداقل مستمری بازنشستگان باید به اندازه افزایش هزینه های زندگی افزایش یابد» گفت: سال گذشته و امسال، حداقل مستمری بازنشستگان به اندازه نرخ تورم رسمی هم زیاد نشده است؛ چطور مدعی هستند که ماده 96 قانون تامین اجتماعی اجرایی شده است؟

به گفته وی، با افزایش 35 درصدی، حقوق بازنشستگان نهایت دو میلیون و 500 هزار تومان افزایش یافته است.

این فعال صنفی بازنشستگان ادامه داد: اصولاً دولت و سازمان تامین اجتماعی باید مستمری ها را به اندازه سبد هزینه های ماهانه خانوار افزایش دهند و این در حالی است که هیچ سالی در تعیین افزایش مستمری ها، سبد هزینه ها محاسبه و اعلام نمی شود.

فرجی تاکید کرد: در حالی که دیوان عدالت شکایت بازنشستگان به مستمری 1402 را وارد ندانسته است، مستمری بگیرانِ زیر خط فقرِ سازمان تامین اجتماعی باید به کدام مرجع قضایی کشور شکایت کنند.

او در پایان گفت: با دریافتی 10 یا 11 میلیون تومانی هزینه های دو هفته زندگی هم تامین نمی شود؛ متاسفانه باید گفت بازنشستگان امسال با شیبی تندتر از همیشه به زیر خط فقر مطلق سقوط کرده اند و راه به جایی ندارند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا بازنشستگان نمی توانند از مستمری 1403 شکایت کنند؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا بازنشستگان نمی توانند از مستمری 1403 شکایت کنند؟"، کلیک کنید.