آنتی اکسیدان ها از سلامت ما محافظت می کنند؟

آنتی اکسیدان ها از سلامت ما محافظت می کنند؟

آفتاب نیوز :

اکسیداسیون یک واکنش شیمیایی است که می تواند رادیکال های آزاد در بدن تولید کند؛ رادیکال های آزاد به سلول های موجودات زنده آسیب می رساند و باعث مرگ سلولی می شود که در نتیجه احتمال ابتلا به سرطان و تصلب شرایین در فرد افزایش می یابد.

فرآیند هایی که می تواند منجر به اکسیداسیون و تولید رادیکال آزاد شود:

ورزش بیش از حد، ضربه به بافت به دلیل التهاب و آسیب، مصرف برخی غذا ها (به ویژه غذا های فرآوری شده، چربی های ترانس، شیرین کننده های مصنوعی و رنگ ها و افزودنی های خاص)، سیگار کشیدن، آلودگی محیطی، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند آفت کش ها و دارو ها از جمله شیمی درمانی در این زمینه موثر است.

انواع آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها شامل مواردی نظیر ویتامین E، ویتامین C، ویتامین A، بتاکاروتن، لیکوپن، لوتیین، سلنیوم و موارد مشابه می شود.

ویتامین E

ویتامین E اغلب در روغن های مایع گیاهی فرابکر وجود دارد؛ به عنوان مثال روغن زیتونی که بوگیری نشده است ویتامین E بیشتری دارد؛ هر چقدر روغن های مایع بکرتر و طبیعی باشد، مقدار ویتامین E آن به طور قابل توجهی بیشتر است. غلات، مغز دانه ها و جوانه غلات نیز از منابع خیلی خوب ویتامین E است.

ویتامین C

ویتامین C در میوه ها و سبزی های تازه وجود دارد و بسیار ناپایدار است؛ ویتامین C در مقابل اکسیژن، نور و حرارت از بین می رود؛ اگر پرتقال از دست شما بیفتد، مقداری از ویتامین C آن از بین می رود. اگر آن را با چاقوی کند برش بزنید ویتامین C بیشتری از بین خواهد رفت. همچنین این ویتامین در مقابل اکسیژن هوا به سرعت از بین می رود، به همین دلیل هر چقدر ویتامین C از طریق سبزی ها و میوه های تازه به دست ما برسد، عملکرد بهتری در بدن دارد.

ویتامین A

ویتامین A هم می تواند خاصیت آنتی اکسیدانی داشته باشد؛ ترکیبات رنگی کاروتنوییدی که اغلب در سبزی و میوه و صیفی وجود دارد، پیش ساز ویتامین A است و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد.

لیکوپن

لیکوپن در میوه ها و سبزی های صورتی و قرمز از جمله گوجه فرنگی و هندوانه وجود دارد.

لوتیین

لوتیین موجود در سبزی های سبز رنگ مانند ذرت، پاپایا و پرتقال خواص آنتی اکسیدانی خوبی دارد.

سلنیوم

سلنیوم نیز در برنج، ذرت، گندم و سایر غلات کامل، ماهی و همچنین آجیل، تخم مرغ، پنیر و حبوبات موجود است که توصیه می شود آن را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانیم.

برخی مواد غذایی دیگر از جمله حبوبات مانند لوبیا سیاه یا لوبیا چشم بلبلی، چای سبز و سیاه، انگور قرمز، شکلات تلخ و انار نیز منابع خوبی از آنتی اکسیدان ها است.

طبخ غذا ها می تواند سطح آنتی اکسیدان را افزایش یا کاهش دهد. به عنوان مثال لیکوپن آنتی اکسیدانی است که به گوجه فرنگی رنگ قرمز می دهد. وقتی گوجه فرنگی تحت عملیات حرارتی قرار می گیرد، لیکوپن در دسترس تر می شود. با این حال گل کلم، نخود و کدو سبز فعالیت آنتی اکسیدانی خود را در فرآیند پخت از دست می دهند.

سیستم ایمنی بدن ما بسیار هوشمند است و اگر مواد غذایی موردنیاز را از طریق خوراکی ها و مواد غذایی در وعده ها و میان وعده ها به صورت منظم و صحیح تامین کنیم، به بدنمان کمک کرده ایم که بیشترین دفاع طبیعی را در مقابل آسیب هایی که وجود دارد، ایجاد کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آنتی اکسیدان ها از سلامت ما محافظت می کنند؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آنتی اکسیدان ها از سلامت ما محافظت می کنند؟"، کلیک کنید.